Champions League: «Βασίλισσα» η Μάντσεστερ Σίτι, «Μεγάλη Κυρία» η Λιόν! (videos)

Η Μάντσεστερ Σίτι τιμώρησε τα λάθη της Ρεάλ Μαδρίτης, ενώ η Λιόν άντεξε την πίεση της Γιουβέντους και του Ρονάλντο κι αμφότερες πανηγύρισαν την πρόκριση για το Final-8 του Champions League.

Η Σίτι πέτυχε δεύτερη νίκη επί των Μαδριλένων, ενώ η γαλλική ομάδα στάθηκε εξαιρετικά στο Τορίνο και με το εκτός έδρας γκολ πέτυχε τον στόχο της. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν σε μια εβδομάδα στη Λισαβόνα με στόχο την πρόκριση στα ημιτελικά.

Στο Μάντσεστερ, η Σίτι νίκησε και στο δεύτερο ματς τη Ρεάλ με 2-1 και πήρε πανηγυρικά την πρόκριση για τα προημιτελικά. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη των Μαδριλένων, οι οποίοι «πλήρωσαν» ακριβά την απουσία του Σέρχιο Ράμος.

Ο Βαράν βρέθηκε σε τραγικό βράδυ κι έκανε «δώρο» τα δύο τέρματα της Σίτι μετά τα τραγικά λάθη που έκανε! Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Στέρλινγκ έκανε το 1-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την απάντηση με τον Μπενζεμά στο 28ο λεπτό.

Η Ρεάλ ήθελε άλλο ένα γκολ για να ισοφαρίσει το σκορ της ήττας στην Ισπανία, αλλά υπολόγιζει δίχως τον Βαράν, ο οποίος με νέο τραγικό λάθος έδωσε την ευκαιρία στον Ζεσούς με πολύ όμορφο πλασέ να κάνει το 2-1.

Στο Τορίνο, η Λιόν πήγε με το πλεονέκτημα του 1-0 από το πρώτο ματς και μετά από ένα πρώτο ημίχρονο που ο διαιτητής Φέλιξ Τσβάιερ τα έκανε μαντάρα βρήκε το εκτός έδρας γκολ που ήθελε. Ο Ντεπάι μετά από ανύπαρκτο πέναλτι έκανε το 1-0 στο 12ο λεπτό και στη συνέχεια ξεκίνησε η προσπάθεια του Κριστιάνο Ρονάλντο για τη μεγάλη ανατροπή.

Με ένα επίσης αμφισβητούμενο πέναλτι έκανε το 1-1 στο 43ο λεπτό, ενώ στο 60' με τρομερό σουτ έκανε το 2-1! Η «Μεγάλη Κυρία», όμως, αναζήτησε άλλο ένα γκολ που δεν κατάφερε να το βρει παρά την πίεση που... έβαλε στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι πήραν μια ιστορική πρόκριση.

Ολυμπιακοί Αγώνες: Με «Βασιλιά» Λεμπρόν, Κάρι και Ντουράντ η νέα Dream Team των ΗΠΑ - Προκαλεί τρόμο
Η Ολυμπιακή Φλόγα άναψε στην Αρχαία Ολυμπία για το Παρίσι - Πρώτος Λαμπαδηδρόμος ο Ντούσκος
Champions League: Κρίσιμες ρεβάνς σε Βεστφαλία και Βαρκελώνη - Το πρώτο ζευγάρι των ημιτελικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Πως είναι το «αυτός» στα... ισπανικά;