Λίβερπουλ για έκτη κούπα!

Το έκτο της τρόπαιο στο Champions League και πρώτο μετά από 13 χρόνια και τον αξέχαστο αγώνα με την Μίλαν στην Κωνσταντινούπολη θα διεκδικήσει η Λίβερπουλ στο Κίεβο στις 26 Μαΐου απέναντι στην Ρεάλ Μαδρίτης.

Το 5-2 στο «Άνφιλντ» επί της Ρόμα αποδείχθηκε πάρα πολύ ισχυρό για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, αν και η Ρόμα πάλεψε με όλες τις δυνάμεις της. Οι «Ρωμαίοι» επιβλήθηκαν με 4-2 στο «Ολίμπικο», άγγιξαν ένα ακόμη θαύμα μετά από αυτό που πέτυχαν με την Μπαρτσελόνα (έστω για να στείλουν το ματς στην παράταση), αλλά η Λίβερπουλ ήταν αυτή που πανηγύρισε την πρόκριση στην καταληκτική αναμέτρηση με τους «μερένγκες».

Κι αν οι «Ρωμαίοι» μπήκαν... φουριόζοι στο ματς, με στόχο να αιφνιδιάσουν, οι Άγγλοι φρόντισαν πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου να τους «κόψουν τις διαθέσεις». Με το 9ο του τέρμα στα 8 τελευταία ματς, ο Σάντιο Μανέ έβαλε μπροστά τους «κόκκινους» στο 9΄ και παρά την τυχερή ισοφάριση των γηπεδούχων στο 15΄ με το αυτογκόλ του Μίλνερ, στο 25΄ ο Τζεορτζίνιο Βαϊνάλντουμ έδωσε εκ νέου προβάδισμα στους φιλοξενούμενους με το πρώτο του εκτός έδρας γκολ από τις 17 Μαΐου του 2015.

Η Ρόμα κατάφερε τελικά να ισοφαρίσει στο 52΄ με το πλασέ του Τζέκο, έχασε δύο-τρεις καλές ευκαιρίες στη συνέχεια και στο 86΄ ο Ναϊνγκολάν με φοβερό σουτ «έγραψε» το 3-2. Ο ίδιος παίκτης στις καθυστερήσεις με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να αποχαιρετούν τη διοργάνωση με «ψηλά το κεφάλι» και τους Άγγλους να πανηγυρίζουν...

Παραφωνία στο ματς το τρελό χέρι-πέναλτι που δεν δόθηκε στη Ρόμα. Ο Αλεξάντερ-Αρνολντ έκανε απόκρουση με την παλάμη, αλλά ο διαιτητής δεν έδειξε πέναλτι εις βάρος της Λίβερπουλ, με το σκορ στο 2-2.

ΡΟΜΑ (Εουσέμπιο Ντι Φραντσέσκο): Άλισον, Φλορέντσι, Μανωλάς, Φάτσιο, Κολάροφ, Ντε Ρόσι (69΄ Γκοναλόν), Ναϊνγκολάν, Πελεγκρίνι (53΄ Ουντέρ), Σικ, Ελ Σαράουι (75΄ Αντονούτσι), Τζέκο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ (Γιούρκεν Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαϊνάλντουμ, Μίλνερ, Σαλάχ, Μανέ (83΄ Κλαβαν), Φιρμίνο (87΄ Σολάνκε).

Ρεκόρ παραγωγικότητας σε μία σεζόν η Λίβερπουλ

Γκολ-ρεκόρ για την Λίβερπουλ ήταν αυτό του Βαϊνάλντουμ στο 26ο λεπτό του δεύτερου ημιτελικού με την Ρόμα στο «Ολίμπικο». Ο Ολλανδός βρήκε δίχτυα για πρώτη φορά σε εκτός έδρας ματς από το 2015, ωστόσο, με το τέρμα που σημείωσε η αγγλική ομάδα έγινε η πιο παραγωγική σε μία σεζόν στο Champions League.

Οι «κόκκινοι» έφτασαν τα 46 γκολ στον αγώνα που είναι σε εξέλιξη (συμπεριλαμβανομένων και αυτών στα play offs της διοργάνωσης) και ξεπέρασαν κατά ένα την Μπαρτσελόνα, που κατείχε μέχρι σήμερα το σχετικό ρεκόρ με 45 τέρματα την περίοδο 1999/2000.