Ελλάδα-Πολωνία 101-78: Ιδανικό ξεκίνημα στο «Ακρόπολις» με «φάρο» τον Giannis
INTIME

Με το δεξί «μπήκε» στο τουρνουά «Ακρόπολις» η Εθνική Ελλάδας που «κατάπιε» την αντίστοιχη ομάδα της Πολωνίας στο πρώτο «τεστ» της διοργάνωσης με 101-78.

Με νίκη συνδυάστηκε η πρεμιέρα της Εθνικής Ανδρών στο τουρνουά «Ακρόπολις» απέναντι στην ομάδα της Πολωνίας.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η «παρέα» του ήταν για ακόμα μία αναμέτρηση απολαυστικοί, επικράτησαν χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία επί των αντιπάλων και έδωσαν στον Δημήτρη Ιτούδη μία σαφέστερη εικόνα για τη συνέχεια.

Ο Greek Freak που αποθεώθηκε σε κάθε του καλάθι στο ΟΑΚΑ είχε 24 πόντους, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ ακολούθησε με 19 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο είχε 11 πόντους, 1 ασίστ και 4 κλεψίματα.

Από τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Πονίτκα και Σοκολόφσκι με 15 πόντους και 13 πόντους αντίστοιχα. Διψήφιος και ο Μ. Κολέντα με 10π.

Η εξέλιξη του ματς

Η Ελλάδα ξεκίνησε δυναμικά με την πεντάδα Γιάννη, Καλάθη, Παπανικολάου, Ντόρσεϊ και Κώστα Αντετοκούνμπο να κερδίζει εύκολα προβάδισμα από νωρίς για το 8-0. Η Πολωνία δεν κατάφερε να σκοράρει παραπάνω από μία φορές μέχρι το 6ο λεπτό της αναμέτρησης (18-2) με τους Γιάννη και Κώστα Αντετοκούνμπο να προσφέρουν απλόχερα θέαμα στους περίπου 14.000 φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν στις κερκίδες του ΟΑΚΑ. Σοκολόφσκι και Ολένιτσακ κατάφεραν να βρουν λύσεις απέναντι στην ελληνική άμυνα με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 27-10.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα «νεκρό» διάστημα για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη με την Πολωνία να εκμεταλλεύεται την ευκαιρία και να «ροκανίζει» γρήγορα τη διαφορά. Με τον Πονίτκα μπροστάρη και συνεχόμενα τρίποντα η ομάδα του Μίλιτσιτς όχι μόνο μείωσε αλλά πήρε και για πρώτη φορά το προβάδισμα με 32-34 στο 17’. Ο Ντόρσεϊ ισοφάρισε με τρίποντο για το 35-35 και έκτοτε η Εθνική δεν κοίταξε ποτέ πίσω. Με επιθετικό πλουραλισμό και τον Γιάννη πρωταγωνιστή η Ελλάδα προηγήθηκε στο ημίχρονο με 50-37.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια η Ελλάδα κατάφερε να διατηρήσει διψήφιο προβάδισμα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο και επί της ουσίας να μην απειληθεί από τους αντιπάλους. Με τον Ντόρσεϊ να σουτάρει με συνέπεια πίσω από τα 6,75μ η Εθνική προηγήθηκε με 62-49 στο 25’. Ο Σελ έδινε απαντήσεις στην άλλη πλευρά του παρκέ, ωστόσο δε στάθηκαν αρκετές για να αλλάξει το μομέντουμ του παιχνιδιού με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 69-59.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη είχε ήδη κάνει το καθήκον του. Λαρεντζάκης και Ντόρσεϊ σούταραν κατά ριπάς για να «χτυπήσουν» κατοστάρα (98-72, 39') και κάπως έτσι η «Επίσημη Αγαπημένη» έφτασε στην πρώτη της νίκη στο τουρνουά «Ακρόπολις».

Επόμενος αντίπαλος η Γεωργία αύριο (18/8) στις 21:00.

Τα δεκάλεπτα: 27-10, 50-37, 69-59, 101-78

Δείτε τα στατιστικά της Ελλάδας:

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ: Ετοιμοπόλεμοι οι «πράσινοι» διεθνείς, αποφόρτιση ο Σπόραρ - Εκτός ο Μπάμπα
ΑΕΚ - Ολυμπιακός: Μπήκε στις προπονήσεις ο Κάλενς ενόψει ντέρμπι
Αλλαγή ώρας: Πότε γυρίζουμε τα ρολόγια μια ώρα μπροστά
Μιχάλης Φιλόπουλος: 17 χρόνια από τη δολοφονία του - Το μήνυμα Ερασιτέχνη και ΚΑΕ Παναθηναϊκός