NBA: Νίκησε τον Ντόντσιτς ο Αντετοκούνμπο σε ματς-θρίλερ (video)
screenshot

Οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν 106-105 των Ντάλας Μάβερικς.

Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Ντάλας, ανάμεσα στους Μάβερικς του Ντόνσιτς και τους Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο, με την ομάδα του Έλληνα φόργουορντ να παίρνει τη νίκη στο φινάλε με 106-105. Ο Greek Freak δεν βρέθηκε στην καλύτερη βραδιά του, αλλά στην τελευταία περίοδο ανέβασε την απόδοσή του και βοήθησε τα «ελάφια» να επιστρέψουν στο ματς και να πάρουν τη νίκη με τον Μπρουκ Λόπεζ.

Οι Μάβερικς ξεκίνησαν δυνατά το παιχνίδι, έχοντας 4/6 τρίποντα, με τον Μάικ Μπουντενχόλζερ να παίρνει άμεσα τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του. Οι Μπακς ξύπνησαν και ισορρόπησαν το παιχνίδι που πήγαινε καλάθι-καλάθι, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να λήγει 33-32. Ο Ντόντσιτς είχε ήδη 16 πόντους, ενώ ο Γιάννης μόλις 5.

Η ομάδα του Ντάλας συνέχισε να σφυροκοπά και πήρε προβάδισμα 45-38, αλλά οι Μίντλετον και Πόρτις αντέδρασαν και έδωσαν λύσεις, την ώρα που ο Αντετοκούνμπο δεν μπορούσε να βρει στόχο και το ημίχρονο βρήκε τα «ελάφια» μπροστά στο σκορ (48-52).

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι κάλυψαν τη διαφορά και πήραν το προβάδισμα χάρη σε έναν τρομερό Ντόντσιτς, ο οποίος έδινε το δικό του σόου, καρφώνοντας μάλιστα θεαματικά το πρόσωπο του Χόλιντεϊ. Οι Μάβερικς τέλειωσαν την περίοδο προηγούμενοι 84-73.

Στην τέταρτη περίοδο ο Greek Freak πήρε το όπλο του και κατάφερε να φέρει… τούμπα το παιχνίδι, δίνοντας προβάδισμα στους Μπακς με 95-97. Με το σκορ στο 101-102 ο Γιάννης υπέπεσε στο 6ο του φάουλ, σε προσπάθεια για τρίποντο του Τιμ Χάρνταγουεϊ, βγαίνοντας από το παιχνίδι, όμως ο γκαρντ των Μαβς ήταν άστοχος.

Το κάρφωμα του Ντίνγουιντι και τκ λέι-απ του Ντόντσιτς με 29 δευτερόλεπτα για το φινάλε έκαναν όμως το σκορ 105-104. Στην επόμενη επίθεση ο Μίντλετον αστόχησε σε σουτ, αλλά παρόλα αυτά έμεινε ζωντανό, αφού στη συνέχεια ο Φίνι-Σμιθ αστόχησε σε δυο βολές και ο Λόπεζ έδωσε τη νίκη στους Μπακς.

Αν και βρέθηκε σε μέτρια βραδιά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, έχοντας 5 πόντους με 2/10 σουτ, 0/2 βολές στο ημίχρονο, αποζημίωσε την ομάδα του στο τελευταίο 12λεπτο. Σε 35:08 λεπτά συμμετοχής, ο Έλληνας φόργουορντ είχε 28 πόντους (9/19 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές), 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 λάθη.