Euroleague: Οδοστρωτήρας ο Ολυμπιακός διέλυσε την Άλμπα Βερολίνου με 93-60

Euroleague: Ο Ολυμπιακός ισοπέδωσε την Άλμπα Βερολίνου με 93-60.

Ο Ολυμπιακός έβγαλε την υποχρέωση στο Βερολίνο, απέναντι στην ουραγό Άλμπα, απολαμβάνοντας με ρεκόρ 17-7 τη μοναξιά της κορυφής της βαθμολογίας στη Euroleague.

Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα με 93-60 των Γερμανών, για την 24η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας τους γηπεδούχους στη 18η ήττα τους. Η διάρκεια στο κομμάτι της άμυνας και ο «συνήθης-ύποπτος» της επίθεσης, Σάσα Βεζένκοβ (28 πόντους, 13 ριμπάουντ), απλοποίησαν το έργο των Πειραιωτών.

Σε περίπατο, λοιπόν, μετέτρεψε την αναμέτρηση στην Mercendes Benz Arena ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες ήταν αφεντικό από την αρχή. Ο Βεζένκοφ ήταν κορυφαίος, ενώ ο Τόμας Ουόκαπ είχε 15 πόντους και 10 ασίστ. Ο Κώστας Παπανικολάου πρόσεθσε 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Από τους Γερμανούς διασώθηκε μόνο ο Λουίς Ολίντε με 14 πόντους.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 8-2 σκορ, η Άλμπα μείωσε σε 7-12, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση γι' αστεία. Έφτασε στο 10-22 στο 8' κι έκλεισε το δεκάλεπτο με 13-28. Η διαφορά έφτασε στο +20 (15-35, 13' και στο 21-41 στο 16΄). Η Άλμπα μείωσε σε 29-43 στο 18 και τελικά το ημίχρονο έκλεισε με 35-45.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος, στο 27' ήταν μπροστά με 43-65, 27' και έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με 45-73. Το τέταρτο δεκάλεπτο είχε φυσικά διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 13-28, 35-45, 45-73, 60-93.

Μονακό (Γαλλία)-Βιλερμπάν (Γαλλία)                   10/2

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (ΕΛΛΑΔΑ)-Βαλένθια (Ισπανία)             10/2 (21:00)

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ