Ολυμπιακός-Ζαλγκίρις 67-68: Ο Γιοκουμπάιτις υπέγραψε την μεγάλη ανατροπή!

Ο Ολυμπιακός «αυτοκτόνησε» στην τελευταία περίοδο και ηττήθηκε (68-67) στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα της Euroleague

Ο Ολυμπιακός έπαιξε με την… φωτιά και στο τέλος… κάηκε γνωρίζοντας την ήττα (68-67) στο ΣΕΦ από την Ζαλγκίρις στην πρεμιέρα της Euroleague.

Δυο εύστοχες βολές του 20χρονου Γιοκουμπάιτις στα 3.5’’ πριν το τέλος έγραψαν τον επίλογο μιας μεγάλης ανατροπής για τους Λιθουανούς, κόντρα στους «ερυθρόλευκους» που παρέδωσαν μαθήματα… αυτοκτονίας, χάνοντας δικό τους παιχνίδι! Στην τελευταία επίθεση η μπάλα έμεινε στα χέρια του Κώστα Σλούκα χωρίς να εκδηλωθεί επίθεση...

Με τον Ρόκας Γιοκουμπάϊτις και τους Γκριγκόνις-Λεκαβίτσιους η Ζαλγκίρις πήρε το προβάδισμα με 23-15, όμως με καλάθι του Κώστα Σλούκα ο Ολυμπιακός μείωσε (18-23 στο 10’).

Από την δεύτερη περίοδο με τον διεθνή πλέι μέικερ να ελέγχει τον ρυθμό και τους Χασάν Μάρτιν και ΜακΚίσικ να σκοράρουν μπόρεσε να πάρει προβάδισμα (37-34 στο 19’). Με τον Λοβέρν να σκοράρει η Λιθουανική ομάδα έφερε τον αγώνα στα ίσια (41-41 στο 24’).

Εκεί, ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεση του στην άμυνα και με λύσεις που πήρε στην επίθεση από τους παίκτες του μπόρεσε να «χτίσει» μια διαφορά 11 πόντων (52-41 στο 27’) και στο τέλος του τρίτου 10λεπτου διατηρήθηκε το +11 (58-47, στο 30’).

Οι κακές επιλογές στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου επέτρεψαν στους Λιθουανούς να πλησιάσουν με τον Γκριγκόνις και με «γκολ-φάουλ» του Γιοκουμπάϊτις στο 38’ πλησίασαν σε… απόσταση βολής (64-63). Εκεί, έλειψε το «καθαρό μυαλό» από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα που στο φινάλε μετά το προβάδισμα της Ζαλγκίρις με τις δυο εύστοχες βολές του ψύχραιμου Γιακουμπάϊτις, έμειναν με την μπάλα στα χέρια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πατέρνικο, Ντιφάλα, Μπάλακ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68.

Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ