Επιστροφή στις νίκες για Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός άφησε πίσω του τον αποκλεισμό από το Final 4 από την Ζαλγκίρις και νίκησε τον ΠΑΟΚ με 96-77.

Ο ΠΑΟΚ πλήρωσε τα... σπασμένα του Ολυμπιακού, στην πρώτη επίσημη υποχρέωση των «ερυθρόλευκων», μετά τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό τους από την Ζαλγκίρις Κάουνας. Οι Πειραιώτες συνέτριψαν με 96-77 τους Θεσσαλονικείς στο ΣΕΦ, δίνοντας συνέχεια στην παράδοση που τους θέλει στα μεταξύ τους ματς να κρατούν απόρθητη την έδρα τους από το 2000.

Ο Ολυμπιακός σήκωσε κεφάλι στο σκορ από τα πρώτα λεπτά, όταν βρήκε μέσα από την άμυνα ρυθμό στην επίθεση και ξέφυγε γρήγορα με 17-5, για να προηγηθεί ακόμη και με +15 (22-7) στο 7΄. Ωστόσο, οι Θεσσαλονικείς «πάτησαν» στα διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο -5 (25-20). Ο Ολυμπιακός πάτησε και πάλι γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 15-7 προηγήθηκε στο 13΄ με 40-27, ενώ πήρε το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +16 (53-37).

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν στην τρίτη περίοδο να αιφνιδιάσουν τους Πειραιώτες και με ένα σερί 0-10 μείωσαν σε 53-47 στο 24΄. Ωστόσο, η αντίδραση του Ολυμπιακού ήταν άμεση και με τους Ουίλτζερ στην περιφέρεια και ΜακΛιν στη ρακέτα, οι «ερυθρόλευκοι» ξέφυγαν με 73-55 και δεν κοίταξαν πίσω...

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 53-37, 73-55, 96-77

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 6, Σπανούλης 8 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 7 λάθη), Παπανικολάου 12 (2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ρόμπερτς 13 (1 τρίποντο, 6 λάθη), Ουΐλτζερ 10 (1), Μπράουν , Τολιόπουλος 2, Παπαπέτρου 21 (5/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 13 (3), Μάντζαρης 7 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρη 4.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Πέτεγουεϊ, Χαραλαμπόπουλος, Κατσίβελης 7 (1), Τζάκσον 7 (1), Γκος 13 , Χρυσικόπουλος 1, Κρουμπάλι 13 (10 ριμπάουντ), Κόνιαρης 6 (1), Τσόχλας 9 (1), Μαργαρίτης 1, Ζάρας 4, Τζόουνς 9.

Άρης: Ανακοινώθηκε ο Κολάσο