Το Ρέθυμνο φρέναρε τον Προμηθέα!

Το Ρέθυμνο επικράτησε εντός έδρας με 82-78 του Προμηθέα Πατρών.

Το Ρέθυμνο επικράτησε εντός εδρας με 82-78 του Προμηθέα Πατρών σε αναμέτρηση για την 8η αγωνιστική της Α1 ανδρών. Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Μούντι με 21 πόντους, ενώ από τους Αχαιούς ξεχώρισε ο Μιλόσεβιτς με 26 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ και τον Μιλόσεβιτς από πλευράς φιλοξενούμενων να κάνει απίστευτα πράγματα σημειώνοντας τους 12 από τους 16 πόντους του Προμηθέα. Στην δεύτερη περίοδο το Ρέθυμνο με ένα σερί 5-0 προηγήθηκε με 23-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν άμεσα και πετυχαίνοντας 8 «αναπάντητους» πόντους προηγήθηκαν με 23-24 (16΄). Τελικά το ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο 33-33.

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι βρίσκονταν σταθερά μπροστά στο σκορ αλλά δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με πάνω από 5 πόντους και έτσι οι Αχαιοί, με τρίποντο του Μιλόσεβιτς λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, μειώσαν στον πόντο (54-53).

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε μέχρι και τα μέσα του τελευταίου δεκαλέπτου, όταν το Ρέθυμνο με 8 συνεχόμενους πόντους του Άρμστεντ πήρε για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (69-59 στο 37΄). Η ομάδα της Πάτρας όμως δεν «παρέδωσε τα όπλα» και κατάφερε να μειώσει στους 3 πόντους (81-78) 15΄΄ πριν την λήξη του αγώνα. Ο Μούντι όμως με 1/2 βολές πριν το τέλος σφράγισε την νίκη της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 33-3, 54-53, 82-78

Ρέθυμνο (Βετούλας): Γκούντγουϊν 11 (1), Μούντι 21, Λι 6, Γιαννόπουλος 10 (2), Αρμστεν 18 (2), Ντάνιελς 18 (2τρ.), Κώτας 2, Χριστοδούλου 1, Στεφανίδης 3 (1).

Προμηθέας (Γιατράς): Λίποβι 3 (1), Τουντζιαράκης 1, Γκίκας 4 (11ασ.), Φαγιέ 13 (2)Μιλόσεβιτς 28 (2), Εβανς 8, Γερομιχαλός, Ρέλεφορντ 6μ Δημάκος 3 (1), Σαλούστος 4, Χολ 8 (2).

Champions League: «Βόμβα» της Λιόν στο Μάντσεστερ, με το... δεξί Ρεάλ και Γιουβέντους (videos)