Ατλέτικο Μαδρίτης - Λεβερκούζεν 1-0 (3-2 πεν.)

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, η Ατλέτικο νίκησε 1-0 την Λεβερκούζεν και με 3-2 στα πέναλτι προκρίθηκε στα προημιτελικά του Champions League

Οι «ροχιμπλάνκος» έμειναν ζωντανοί στην προσπάθεια που κάνουν για να επαναλάβουν ό,τι και πέρσι, όταν έφτασαν μέχρι τον τελικό και ηττήθηκαν στην παράταση από την Ρεάλ Μαδρίτης.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε είχε χάσει με 1-0 στον πρώτο αγώνα, αλλά ευτύχησε να ισοφαρίσει άμεσα το σκορ της πρώτης αναμέτρησης με ένα τυχερό γκολ του Μάριο Σουάρεζ, ο οποίος σούταρε στο 27' λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ο Λένο ξεγελάστηκε για το 1-0.

Από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι φρόντισαν να προσέξουν την άμυνά τους και να επιτεθούν με... σύνεση. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι κοίταξαν κυρίως να μην δεχτούν ένα δεύτερο τέρμα και ο αγώνας κάπως έτσι οδηγήθηκε χωρίς πολλές φάσεις στην παράταση.

Εκεί έπαιξε και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στην θέση του Μπέντερ στο 103'. Ούτε στο έξτρα μισάωρο συνέβη κάτι ιδιαίτερο και οι δύο αντίπαλοι έφτασαν στα πέναλτι.

Στην «ρώσικη ρουλέτα» και οι δύο αντίπαλοι ήταν αγχωμένοι, με τους συνήθως ψύχραιμους Γερμανούς να αστοχούν σε τρεις περιπτώσεις, ενώ οι γηπεδούχοι μόλις σε μία.

Το πέμπτο πέναλτι της Λεβερκούζεν το εκτέλεσε ο Κίσλινγκ ο οποίος έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια και την... Ατλέτικο στους «8» μέσα σε πανζουρλισμό στο «Βιθέντε Καλντερόν».

Euroleague: Break στην έδρα της Μονακό και αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR η Φενέρμπαχτσε
Conference League: Πρώτη φιναλίστ η Φιορεντίνα, απέκλεισε την Μπριζ
Άστον Βίλα: "Θέλετε να ποντάρετε εναντίον μας;"
ΔΕΑΒ: Χρηματικά πρόστιμα σε ΠΑΟΚ και Αλμέιδα