Με μπλοκ στο Χαλκιοπούλειο

Συντάκτης: Onsports Team Δημοσίευση: Τετάρτη, 16 Φεβρουαρίου 2011 21.43

Σχετικά εύκολη επικράτηση του Παναθηναϊκού στο Χαλκιοπούλειο (3-0 τη Λαμία) και πρόκριση στα ημιτελικά.

Μόνο στο 3ο σετ του αγώνα στο Χαλκιοπούλειο δυσκολεύτηκε ο Παναθηναϊκός, πριν πάρει τη νίκη απέναντι στη Λαμία με 3-0 και μαζί την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου.

Το μπλοκ ήταν το δυνατό στοιχείο στο παιχνίδι των «πρασίνων» και χάρη σε αυτό δεν επέτρεψαν στους γηπεδούχους να οδηγήσουν την αναμέτρηση σε 4ο σετ.
Κορυφαίος σκόρερ για το «τριφύλλι» ήταν ο Μπόμπι Γιορντάνοφ με 21 πόντους, ενώ σε πολύ καλή ημέρα βρέθηκε και ο Πετρέας, που κέρδισε 13 πόντους με 6 μπλοκ.
Η Λαμία, που έχασε μεγάλη ευκαιρία να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, όταν προηγήθηκε με 24-22 στο 3ο σετ, ευτύχησε, παρά την ήττα, να έχει τη συμπαράσταση περισσότερων από 1000 οπαδών της. Στις εξέδρες βρέθηκαν και περίπου 250 φίλοι του Παναθηναϊκού.

Τα σετ: 18-25, 21-25, 24-26.

ΛΑΜΙΑ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Μαρούλης, Κόμελ 11 (2 άσοι, 9/14 επ., 80% υπ.), Ρόλιτς 10 (1 άσος, 8/23 επ., 40% υπ., 1 μπλοκ), Πράις 10 (10/23 επ.), Πελεκούδας 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Ράντιτς 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Γκαράς (λ, 62% υπ.), Μανιάτης, Αναγνού, Σφενδυλάκης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Στέλιος Καζάζης): Μηνούδης 3 (3/9 επ., 50% υπ.), Ψάρρας 5 (2 άσοι, 2/2 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 13 (7/11 επ., 6 μπλοκ), Γιορντάνοφ 21 (1 άσος, 18/32 επ., 2 μπλοκ), Πανταλέων 7 (5/6 επ., 2 μπλοκ), Λάππας 8 (5/15 επ., 60% υπ., 3 μπλοκ), Παπαδημητρίου (λ, 76% υπ.,) Ντονάς, Κόβατς, Γκενς.

«Κοιτάμε μπροστά»

Στα λεπτά που ακολούθησαν την επίτευξη της πρόκρισης από την ομάδα του, ο Στέλιος Καζάζης είχε κιόλας στρέψει τη σκέψη του στο πρωτάθλημα: «Θα κρατήσω από αυτό το ματς το τρίτο σετ, στο οποίο βρεθήκαμε οριακά πίσω στο σκορ και αντιδράσαμε καλά σε μπλοκ και άμυνα. Το παιχνίδι αυτό πέρασε, δεν μπορούμε να ασχοληθούμε άλλο γιατί ακολουθούν πολλά δύσκολα παιχνίδια, με συγκυρίες όχι τόσο ευνοϊκές για εμάς. Αναφέρομαι στους τραυματισμούς και τις ελλείψεις που δεν μας ευνοούν να έχουμε πιο εύκολο δρόμο».

Ο πρώτος σκόρερ του Παναθηναϊκού, Μπόγιαν Γιορντάνοφ, δήλωσε: «Είχαμε κίνητρο, ήταν ένα ματς νοκ άουτ και πήραμε μια «καθαρή» νίκη, κάτι πολύ σημαντικό. Θέλουμε να φτάσουμε στον τελικό αλλά έχουμε δρόμο ακόμα. Πανηγυρίζουμε και χαιρόμαστε σήμερα και από αύριο πάλι επιστρέφουμε συγκεντρωμένοι στη δουλειά».