Του βγήκε... η ψυχή

Συντάκτης: Έφη Χρυσανθοπούλου Δημοσίευση: Τετάρτη, 06 Απριλίου 2011 16.45

Ο Ηρακλής αν και δυσκολεύτηκε, πήρε τελικά τη νίκη στη Μίκρα με 3-2 σετ από τον ΠΑΟΚ.

Ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα στον πρώτο Ημιτελικό, κάνοντας την ανατροπή απέναντι στον ΠΑΟΚ, και ενώ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 κέρδισε τελικά στην Μίκρα με 3-2.

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε ο αγώνας για τον ΠΑΟΚ, που έκανε δυνατό ξεκίνημα στη Μίκρα και «καθάρισε» το πρώτο σετ μέσα σε περίπου 20 λεπτά.

Το δεύτερο σετ ανήκε ολοκληρωτικά στον Ηρακλή, με πρωταγωνιστή τον Μπίλινγκς. Οι παίκτες του Μπρουκς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του «γηραιού» και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα.

Γεμάτο ανατροπές ήταν το τρίτο σετ, με τον Ηρακλή να παίρνει από νωρίς το προβάδισμα με 13-7 αλλά οι παίκτες του Μέλκα δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη. Με πρωταγωνιστές τον Παντακίδη στο σερβίς και τον Μπόγιτς στην επίθεση, ανέτρεψαν το εις βάρος τους αποτέλεσμα. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το τρίτο σετ με 22-25.

Αυτό που έκανε ο «δικέφαλος» στο τρίτο σετ, το κατάφερε ο Ηρακλής στο τέταρτο. Με ένα σερί 6-0 ανέτρεψε το εις βάρος του 9-6 και έφερε το παιχνίδι στα ίσα με 2-2 σετ. Στη ρώσικη ρουλέτα ο Ηρακλής δεν δυσκολεύτηκε να πάρει τη νίκη, κερδίζοντας αρχικά το σετ με 15-10.

Τα σετ: 15-25, 25-17, 22-25, 25-20, 15-10.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Μπρουκς): Γκόρτσανιουκ 2 (2/8 επ., 25% υπ. - 17% άριστες), Κράβαρικ 4 (4/6 επ.), Προύσαλης 3 (2 άσοι), Κιρόγκα 10 (9/15 επ., 62% υπ. - 62% άριστες), Μπίλινγκς 21 (19/36 επ., 2 μπλοκ), Κανέλλος 16 (11/15 επ., 4 μπλοκ), Εφραιμίδης Ν. -λ 60% υπ. - 52% άριστες) / Όουενς 13 (12/21 επ., 38% υπ. - 38% άριστες), Σμαραγδής 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης, Πιπέργιας.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 16 (14/22 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερ 4 (4/10 επ.), Μπόγιτς 18 (15/33 επ., 2 μπλοκ, 55% υπ. - 52% άριστες), Καραγιάννης 8 (5/8 επ., 3 μπλοκ), Στέινμπεργκ 15 (11/18 επ., 4 μπλοκ), Λινς 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 56% άριστες), Δημητρακόπουλος -λ 52% υπ. - 45% άριστες / Παπαδημητρίου, Ωρολογάς, Πλίκας.