Επική «ερυθρόλευκη» ανατροπή!

Συντάκτης: Ρούλα Κεφάκη Δημοσίευση: Σάββατο, 02 Απριλίου 2011 20.38

Την απόλυτη ανατροπή έκανε ο Ολυμπιακός στο κλειστό του Ρέντη, που επέστρεψε από το 0-2 απέναντι στον Παναθηναϊκό για να κερδίσει με 3-2.

Τους είδατε; Ετοιμαστείτε να τους ξαναδείτε!
Παίζοντας τα δύο χειρότερα σετ της φετινής σεζόν, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ και λίγο πριν δει τον Παναθηναϊκό να φεύγει πανηγυρίζοντας από το κλειστό του Ρέντη, έκανε την απόλυτη ανατροπή!

Οι «ερυθρόλευκοι» οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ και πήραν τελικά τους δύο βαθμούς με 3-2, κατακτώντας με τη νίκη τη δεύτερη θέση της κανονικής περιόδου. Στην τρίτη θέση τερμάτισε το «τριφύλλι», με τους δύο αντιπάλους να δίνουν ξανά ραντεβού στο ίδιο γήπεδο την Τετάρτη, στην έναρξη των πλέι οφ!

Τα σετ της… συμφοράς και η αλλαγή Τζούριτς

Η υποδοχή των γηπεδούχων απουσίαζε επιδεικτικά στα δύο πρώτα σετ, με τον Παναθηναϊκό να στήνει πάρτι, αναγκάζοντας τον Καλμαζίδη να κάνει τις πρώτες του αλλαγές πριν καν τα μέσα του 1ου σετ. Οι Φράγκος και Φιλίποφ αντικαταστάθηκαν από τους Γιαμπλόνσκι και Χαριτωνίδη, καθώς η ομάδα τους παρέπαιε «τρώγοντας» μπλοκ και άσους.
Στο τρίτο σετ, ο προπονητής του Ολυμπιακού έκανε μία ακόμα αλλαγή που άλλαξε το ρυθμό του αγώνα: πέρασε τον Τζούριτς κεντρικό, δίνοντας νέα πνοή στο κέντρο των Πειραιωτών, τη στιγμή που ο Γιαμπλόνσκι «συμμάζευε» όσο μπορούσε την υποδοχή.
Ο Παναθηναϊκός έχασε όχι μία, αλλά 7 ευκαιρίες να «καθαρίσει» το παιχνίδι, όσα και τα ματς μπολ στο 3ο σετ. Το συγκρότημα του Λάιου διαμαρτύρεται, πάντως, για τη φάση στο 22-24 του συγκεκριμένου σετ, ζητώντας άουτ επίθεση του Φράγκου.

Χωρίς Λάππα

Δεν του έφτανε το comeback του αντιπάλου, το «τριφύλλι» ατύχησε να χάσει έναν από τους καλύτερους παίκτες του στο ξεκίνημα του 4ου σετ. Στο 4-1, ο Ηλίας Λάππας ένιωσε ενοχλήσεις στον –έτσι κι αλλιώς προβληματικό του- ώμο και αναγκάστηκε να αποχωρήσει. Η απώλεια του Έλληνα ακραίου αποσυντόνισε τους φιλοξενούμενους, με τον Λάιο να προσπαθεί επίσης με τη σειρά του να αλλάξει το παιχνίδι με αλλαγές και να σταματήσει τον Ντεσπέιν, που είχε πάρει… φόρα.
Με τον κόσμο και την ψυχολογία στο πλευρό του, ο Ολυμπιακός δεν είχε σκοπό να αφήσει την ανατροπή στη μέση. Μπήκε αποφασισμένος στο τάι μπρέικ, όπου προηγήθηκε ακόμα και με 8-1, πριν φτάσει στη νίκη, η οποία του δίνει τη 2η θέση της βαθμολογίας.

Τα σετ: 14-25, 21-25, 32-30, 35-17, 15-12.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καλμαζίδης): Ντεσπέιν 23 (21/43 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 25% υπ. - 0% άριστες), Φράγκος 9 (9/20 επ., 60% υπ. - 25% άριστες), Φιλίποφ, Παπάζογλου 6 (2/3 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Τζούριτς 13 (9/23 επ., 4 μπλοκ), Κουζούνης -λ 48% υπ. - 22% άριστες) / Κοκκινάκης, , Γιαμπλόνσκι 15 (12/15 επ., 2 μπλοκ, 427% υπ. - 21% άριστες), Εστράδα, Χαριτωνίδης 2, Σωτηρίου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Λάιος): Πετρέας 15 (10/15 επ., 3 μπλοκ), Λάππας 11 (8/19 επ., 2 άσοι, 56% υπ. - 31% άριστες), Γιορντάνοφ 21 (17/41 επ., 3 άσοι), Γκενς 3, Πανταλέων 7 (4/6 επ., 3 μπλοκ), Σάκι 12 (9/21 επ., 3 άσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Παπαδημητρίου -λ (67% υπ. - 50% άριστες)/ Κόβατς 7, Ψάρρας, Ντονάς 1, Μηνούδης 1.