Special… φουρνιά μεταλλίων

Οι Έλληνες αθλητές συνέχισαν τις εξαιρετικές εμφανίσεις τους στους αγώνες Special Olympics.

Αρκετά μετάλλια για την ελληνική αποστολή περιελάμβανε και η σημερινή (2/7) ημέρα των Special Olympics.

Τέσσερα χρυσά μετάλλια κατέκτησε… μόνος του ο Αλέξανδρος Στουπάκης, ο οποίος διέπρεψε στην κατηγορία 90κ. στη δυναμική άρση βαρών, σηκώνοντας 160κ. βαθύ κάθισμα, 102,5κ. πάγκο, 170κ. δυναμική άρση και 432,5κ. στο σύνολο.

Αλλά τέσσερα μετάλλια, στο ίδιο αγώνισμα πήρε ο Χρήστος Σουβαλιώτης. Ο Ελληνας αθλητής κατάκτησε το χρυσό στο βαθύ κάθισμα (125κ.) και τρία χάλκινα στoν πάγκο (80κ.), τη δυναμική άρση (150κ.) και στο σύνολο (355κ.).
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε η ελληνική ομάδα βόλεϊ, η οποία στο μικρό τελικό της Division2 επικράτησε με 2-1 σετ της Ιαπωνίας.

Τα μετάλλια συνέχισαν να έρχονται στην ιππασία, αυξάνοντας τον αριθμό σε 12. Ο Παναγιώτης Πολίδης πήρε το χρυσό στην κατηγορία Working Trails CI_03, η Νιόβη Δρυμούση ήταν δεύτερη στην κατηγορία Working Trails CS_2, όπως και ο Νίκος Παγάνης στην Working Trails CΙ_01, ενώ η Χρυσάνθη Χατζηεμμανουήλ κατέκτησε το χάλκινο στην Working Trails CΙ_07.

Η «αυλαία» των αγώνων στο κάνοε καγιάκ έπεσε με τους Έλληνες να πανηγυρίζουν έξι μετάλλια. «Χρυσοί» ήταν οι Εξαρχόπουλος-Τσιγάντες (ΚΤ 200μ. doubles ηλικιών 16-23), Σιδέρη-Μαχαίρα (ΚΤ 200μ doubles, ηλικιών 16-21), Ξυπόλητος- Αραμπατζίεν (ΚΤ 200μ.doubles, ηλικιών +30). Το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησαν οι Αντωνιάνα Μαχαίρα (ΚΤ 200μ. racesingles ηλικιών 16-21), Σωτήρης Ξυπόλυτος (KT200μ. racesingles ηλικιών +30), Μιχάλης Ρούσσος (ΚΤ 200μ. racesingles ηλικιών 16-21).

Ένα χρυσό κι ένα χάλκινο μετάλλιο ήταν ο απολογισμός των Ελλήνων κολυμβητών στους σημερινούς αγώνες στο ΟΑΚΑ. Η Μαρία Μωραΐτη ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου στη κατηγορία (FO4) στα 100μ. πρόσθιο γυναικών, ενώ στα 25 μ. ελεύθερο η Μικαέλα Κορκίδη, κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Διονύσης Βουκελάτος κατάκτησε το χάλκινο στο τένις, μετά τη νίκη του επί του Αμερικανού, Λούκας Μπλάτελ με 2-1 (5-3, 2-4, 7-4).

Στον τελικό του ποδοσφαίρου 11-a side, η ελληνική ομάδα ηττήθηκε με 6-1 από την σαφώς ανώτερη Βραζιλία.

ΠΑΟΚ: Ο Ραζβάν Λουτσέσκου χόρεψε αγκαλιά με την κούπα! - Δείτε το video
Λίβερπουλ: Επίσημο! Ο Άρνε Σλοτ είναι ο αντικαταστάτης του Γιούργκεν Κλοπ
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: «Σαν παίζουμε εντός έδρας», δήλωσε ο Γιοβετιτς
Τελικός Conference League, Ολυμπιακός – Φιορεντίνα: Στην Πλατεία Κοτζιά το Fan Festival