Μισή ντουζίνα μετάλλια

Έξι μετάλλια κατέκτησαν οι Έλληνες αθλητές στους αγώνες που διεξάγονται στο Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας στο Μαρκόπουλο.

Το χρυσό μετάλλιο στην κατηγορία CI4 κατέκτησε ο Νίκος Παγάνης, ενώ το ασημένιο στην ίδια κατηγορία πανηγύρισε η Χρυσάνθη Χατζηεμμανουήλ. Ο 25χρονος Παγάνης ασχολείται με την ιππασία τρία χρόνια και δηλώνει φανατικός φίλος του ΠΑΟΚ, αν και… «η υπόλοιπη οικογένεια είναι με τον Παναθηναϊκό!».  Στην τέταρτη θέση κατατάχθηκε ο Παναγιώτης Βασιλειάδης.

Στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στην κατηγορία BI4 ανέβηκε η μόλις 14χρονη  Πασχαλία Κουκούλη, στην CS2 η Μαρία Μανόλα ήταν πρώτη και η Μαρία Ελένη Φτάκα μοιράστηκε την τρίτη θέση με τoν Ιρλανδό, Τζον Λουγκέιν, ενώ χρυσό μετάλλιο κατέκτησε και ο Αντώνης Τσακλάνος στην κατηγορία CS1.

Το Ολυμπιακό Κέντρο Ιππασίας γέμισε χαμογελαστά πρόσωπα, αφού στις εξέδρες βρέθηκαν παιδιά από τον παιδικό σταθμό-Νηπιαγωγείο «Ήλιος» του Πόρτο Ράφτη.

Στο Μαρκόπουλο το «παρών» έδωσε και η Αμερικανίδα ηθοποιός Jillian Crane, πρωταγωνίστρια του γνωστού αστυνομικού σίριαλ «Νόμος και Τάξη».