Χάντμπολ: Ανατροπή και κυπελλούχος ο ΠΑΟΚ

Χάντμπολ: Σε έναν σπουδαίο τελικό ο ΠΑΟΚ νίκησε τη Δράμα 1986 21-20 και κατέκτησε το κύπελλο Ελλάδος στη Χαλκίδα.

Πραγματοποιώντας μία μεγάλη ανατροπή ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 21-20 της Δράμας 1986 στον 20ό τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, το Final Four του οποίου έγινε στην Χαλκίδα, και πανηγύρισε την κατάκτηση του τροπαίου στην ιστορία του.

Πολύ κλειστό και κακό ποιοτικά ήταν το πρώτο ημίχρονο, στο οποίο κυριαρχούσε η νευρικότητα και στους δύο φιναλίστ. Ο «δικέφαλος» του Βορρά προηγήθηκε, αλλά το παιχνίδι στη συνέχεια ισορρόπησε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν (4-4).

Οι «ασπρόμαυροι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7), αλλά και πάλι οι Δραμινοί δεν τους επέτρεψαν να διευρύνουν το σκορ, καθώς με σερί 2-0 ισοφάρισαν και πάλι (9-9), σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος η ομάδα της Δράμας εκμεταλλεύτηκε τη νωθρότητα των παικτών του ΠΑΟΚ, ξεφεύγοντας στο σκορ με 16-13. Συνήλθαν, όμως, οι Θεσσαλονικείς και παίζοντας εξαιρετική άμυνα έφτασαν στην ισοφάριση (18-18), δίνοντας ακόμη μεγαλύτερο ενδιαφέρον στο φινάλε του αγώνα.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα τελευταία λεπτά (20-20), ωστόσο, 20 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Ελευθεριάδης κέρδισε πέναλτι. Ο Νίκος Κουμκίσης ήταν ψύχραιμος, έκανε το 21-20, με τους Δραμινούς να μένουν... από χρόνο και να μην μπορούν ν΄ αντιδράσουν.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-3, 4-4, 6-5, 9-7, 9-9 (ημχ.) 11-11, 12-13, 13-16, 16-18, 18-19, 21-20

Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη