Μαρία Σάκκαρη: Ένα βήμα πριν τον τελικό! Με άνεση στα ημιτελικά του Charleston Open
EPA/JOHN G. MABANGLO

Μαρία Σάκκαρη: Η Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε 2-0 σετ (6-2, 6-4) της Βερόνικα Κουντερμέτοβα και πέρασε στις «4» του τουρνουά στο Τσάρλεστον.

Η Μαρία Σάκκαρη επιβεβαίωσε ξανά ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση κι έφτασε τις 11 νίκες σε 13 αγώνες φέτος.

To No7 του κόσμου χρειάστηκε 94 λεπτά για να κάμψει την αντίσταση της Ρωσίδας, η οποία είχε κατακτήσει το τουρνουά το 2021. Στα ημιτελικά θα αντιμετωπίσει την Ντάνιελ Κόλινς, η οποία νίκησε 2-0 σετ την Έλις Μέρτενς.

Η Σάκκαρη έδειξε να αιφνιδιάζεται, καθώς η αντίπαλος της έκανε break μόλις στο πρώτο game, αλλά μετά το 0-2 ανέβασε στροφές. «Έσπασε» τρεις φορές σερβίς της Κουντερμέτοβα και κερδίζοντας έξι σερί games έκανε το 1-0.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε, όπως και το πρώτο, με break της Ρωσίδας, αλλά και πάλι η Μαρία έβγαλε αντίδραση. Πήρε πίσω το σερβίς της στο 4ο game και στο 10ο του δεύτερου σετ «έσπασε» ξανά το σερβίς για να «κλείσει» το ματς.

TA HIGHLIGHTS

Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης
Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα