Volley League: Ολοταχώς για τελικό Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός με τρομερή «πράσινη» ανατροπή (vids)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 του ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός 3-0 του Μίλωνα, στα πρώτα παιχνίδια των ημιτελικών της Volley League.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League έκαναν τη Δευτέρα (11/3) ο Παναθηναϊκός και ο Ολυμπιακός.

Στο κλειστό του Μετς οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ, έκαναν το 1-0 στην ημιτελική σειρά (κρίνεται στις 3 νίκες), όπως και οι «ερυθρόλευκοι» νωρίτερα με το 3-0 επί του Μίλωνα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη».

Ο Παναθηναϊκός έφτασε στις 3 νίκες φέτος επί του «Δικεφάλου» του Βορρά κάνοντας μία τρομερή ανατροπή στο τρίτο σετ.

Οι δύο ομάδες είχαν πάρει από ένα σετ και βρίσκονταν στο 1-1, με τον ΠΑΟΚ να φτάνει μία ανάσα από το 1-2, καθώς προηγήθηκε με 23-19 και 24-20.

Στο σημείο εκείνο η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου αντέδρασε και με σερί 4-0 ισοφάρισε 24-24. Οι δύο μονομάχοι «βάδιζαν» χέρι-σέρι μέρι το 29-29, με το «τριφύλλι» να παίρνει δύο διαδοχικούς πόντους και να ολοκληρώνει την τεράστια ανατροπή (31-29).

Στο 4ο σετ και με τη ψυχολογία στα ύψη οι γηπεδούχοι ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, έφτασαν στο 23-18 και 24-19, αλλά ο ΠΑΟΚ πλησίασε σε απόσταση... αναπνοής μειώνοντας σε 24-23. Τελικά οι παίκτες του Παναθηναϊκού πήραν τον πόντο που τους χάρισε τη νίκη με 3-1 (25-23) και μπήκαν σε «θέση οδηγού» για την πρόκριση στους τελικούς.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-19, 31-29, 25-23)

Άνετα ο Ολυμπιακός

Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στους τελικούς της Volley League των Ανδρών, έκανε και ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαμψαν με 3-0 σετ την αντίσταση του Μίλωνα στο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη», στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση των πλέι οφ, γράφοντας το 1-0 στη σειρά, πριν αυτή μεταφερθεί στην έδρα του Μίλωνα (14/3).

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανταγωνιστικοί στο πρώτο σετ, κράτησαν στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα, ενώ άγγιξαν το 0-1, όταν προηγήθηκαν με 19-21. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με σερί 5-0, γράφοντας το 24-21 και παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-22.

Στο δεύτερο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και στα μέσα του σετ βρέθηκαν στο ισόπαλο 16-16. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός έβγαλε και πάλι αντίδραση την κατάλληλη στιγμή, ξέφυγε με 23-18 και δεν κοίταξε πίσω μέχρι το 25-22.

Στο τρίτο, ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν αγχώθηκε μέχρι το 25-21 και το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-22, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντανιέλ Καστελάνι): Γκουσταβάο 9 (5/9 επ., 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (5/11 επ., 12% υπ. – 12% άριστες), Ζουπάνη 8 (7/21 επ., 1 άσος), Τράβιτσα 4 (0/2 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Τζούριτς 6 (2/6 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Ιντάλγκο 14 (9/23 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 33% υπ. – 26% άριστες) / Τζιάβρας (λ., 25% υπ. – 25% άριστες), Παγένκ 8 (6/6 επ., 2 μπλοκ), Δαλακούρας

ΑΟΝΣ Μίλων (Σάκης Ψάρρας): Χαραλαμπίδης 8 (7/13 επ., 1 μπλοκ), Μπάσης 9 (5/8 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 3 (3/15 επ.), Μολίνα 8 (7/25 επ., 1 μπλοκ, 41% υπ. – 30% άριστες), Πολουγιάν 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ, 54% υπ. – 46% άριστες), Χερ 1 (1 άσος) / Χανδρινός (λ., 38% υπ. – 31% άριστες), Σουσουρίδης, Νανόπουλος 5 (5/14 επ.)

Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση
Αρσεναλ: Ο Αρτέτα συμβουλεύθηκε τον Βενγκέρ
Ντραγκόφσκι: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει»