Κολύμβηση: Πέμπτη η μεικτή ανδρών-γυναικών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα

Κολύμβηση: Εξαιρετική παρουσία της μεικτής ανδρών-γυναικών που κατέλαβε την 5η θέση στον τελικό 4Χ100μ.

Μία ακόμη διάκριση για την ελληνική κολύμβηση στο Παγκόσμο Πρωτάθλημα υγρού στίβου. Η μεικτή ομάδα μας ανδρών-γυναικών, κατέκτησε την 5η θέση στον τελικό των 4Χ100μ. Η Ελλάδα έκανε 15 εκατοστά πιο αργή επίδοση στον τελικό συγκριτικά με τον ημιτελικό. Έχοντας χρόνο 3:46.69.

Πρώτος άρχισε ο Απόστολος Χρήστου και έκανε το αρχικό κατοστάρι ύπτιο αλλάζοντας τρίτος. Δεύτερος ήταν ο Γιώργος Αρκάδιος Ασπουγαλής με πρόσθιο και έδωσε τη θέση του όντας 5ος.

Η Άννα Ντουντουνάκη στην πεταλούδα ανέβηκε μια θέση για να ολοκληρώσει η Νόρα Δράκου στο ελεύθερο, η οποία κολύμπησε λίγη ώρα μετά τη συμμετοχή της στα 50μ. πρόσθιο όπου και προκρίθηκε στον τελικό. Έτσι η Ελλάδα πήρε την 5η θέση.

Φυσικά η επιτυχία της ομάδας μας είναι δεδομένη, καθώς εξασφάλισε τη συμμετοχή στους Ολυμπιακούς Αγώνες. Οι ΗΠΑ πήραν εύκολα την πρώτη θέση με 3:40.22. Δεύτερη ήταν η Αυστραλία με 3:43.12 και τρίτη η Μεγάλη Βρετανία με 3:45.09, ενώ η ελληνική ομάδα έχασε στο τέλος την τέταρτη θέση από την Πολωνία, που είχε στο ελεύθερο την πολύ δυνατή Καταρζίνα Βάσικ.

Τα αποτελέσματα του τελικού στα 4Χ100μ. μικτή ομαδική mixed:

1. ΗΠΑ 3:40.22

2. Αυστραλία 3:43.12

3. Μεγάλη Βρετανία 3:45.09

4. Πολωνία 3:46.04

5. ΕΛΛΑΔΑ 3:46.69

(Χρήστου, Ασπουγαλής, Ντουντουνάκη, Δράκου)

6. Ιταλία 3:47.29

7. Σουηδία 3:47.46

8. Ιαπωνία 3:47.60

Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση