United Cup: Προβάδισμα με ασύλληπτη Σάκκαρη για Ελλάδα κόντρα στην Γερμανία (videos)
EPA/STEVEN MARKHAM, ΑΜΠΕ

United Cup: Το πρώτο… βήμα για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης έκανε η Εθνική Ελλάδας μετά τη νίκη της Μαρίας Σάκκαρη 2-0 σετ επί της Αντζελίκ Κέρμπερ στο Σίδνεϊ.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια ήταν απόλυτη κυρίαρχη κόντρα στην έμπειρη Γερμανίδα, η οποία μετράει και τρεις τίτλος σε Grand Slam, αλλά εμφανίστηκε επηρεασμένη από τη μεγάλη απουσία της, 18 μήνες, λόγω εγκυμοσύνης.

Το πρώτο σετ ήταν «μονόλογος» για την 28χρονη Αθηναία, η οποία μπήκε… φουριόζα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην Αντζελίκ Κέρμπερ, κάνοντας το 1-0 με 6-0 στα games.

Στο δεύτερο, η Μαρία Σάκκαρη συνέχισε δυνατά, πήρε τρία συνεχόμενα games, η Γερμανία αντέδρασε (3-2), αλλά η Ελληνίδα πρωταθλήτρια βρήκε τις απαντήσεις και έδωσε την πρώτη νίκη στην Ελλάδα.

Ακολουθεί η αναμέτρηση του Στέφανου Τσιτσιπά με τον Σάσα Ζβέρεφ και σε περίπτωση που ο Έλληνας τενίστας πάρει τη νίκη, τότε θα «σφραγίσει» την πρόκριση στα ημιτελικά του United Cup και δεν θα χρειαστεί το μεικτό διπλό.

Άστον Βίλα – Ολυμπιακός: Τα highlights του «ερυθρόλευκου» θριάμβου στο Conference League
Conference League: Η Φιορεντίνα πήρε προβάδισμα για την «OPAP Arena» με γκολ στο 91ο λεπτό
Παναθηναϊκός AKTOR: Ρεκόρ καριέρας ο Σλούκας, κορυφαίος πασέρ στα play offs - Συγκίνηση για τον Πάρη
Παναθηναϊκός AKTOR: Αφιέρωσε τη νίκη στον Πάρη ο Αταμάν - «Στο 5ο ματς το ΟΑΚΑ θα είναι φωτιά»