Ελλάδα: Ήττα στο United Cup κόντρα στη Χιλή - Λύγισαν Μαρία Σάκκαρη και Στέφανος Τσιτσιπάς
EPA/STEVEN MARKHAM, ΑΜΠΕ

Ελλάδα: Την ήττα 2-1 στις αναμετρήσεις της πρεμιέρας του United Cup κόντρα στην Χιλή γνώρισε η εθνική ομάδα τένις στη διοργάνωση που γίνεται στο Σίδνεϊ.

Η πρεμιέρα του αντιπροσωπευτικού μας «συγκροτήματος» ξεκίνησε ιδανικά, αφού η Μαρία Σάκκαρη έκανε το 1-0 στις νίκες, επικρατώντας 2-0 σετ (6-0, 6-1) της Ντανιέλα Σεγκέλ, η οποία βρίσκεται στο Νο671 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν μπόρεσε να αντιμετωπίσει τον Νικολάς Τζάρι, λόγω ενοχλήσεων στη μέση και τη θέση του πήρε ο Στέφανος Σακελλαρίδης. Ο νεαρός τενίστας ηττήθηκε 2-1 σετ (6-3, 3-6, 7-5) σε 2 ώρες και 22 λεπτά.

Λίγο αργότερα, ακολούθησε το μεικτό διπλό, όπου τελικά το δίδυμο της Εθνικής Ελλάδας αποτελούταν από την Μαρία Σάκκαρη και τον Στέφανο Τσιτσιπά. Παρά το πρώτο σετ που κατέληξε στα ελληνικά… χέρια (7-5), οι Χιλιανοί μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή. Αρχικά, οι Τόμας Μπάριος Βέρα και Ντανιέλα Σεγκέλ πήραν το δεύτερο 6-3 και τη νίκη 10-6 στο τρίτο, πανηγυρίζοντας τη νίκη.

Επόμενος αντίπαλος για την Εθνική Ελλάδας είναι ο Καναδάς. Οι διεθνείς τενίστες θα «πέσουν» στη μάχη την Τετάρτη (03/01) και χρειάζεται μόνο νίκη για να έχει ελπίδες πρόκρισης από το Group B στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σοκ στο ελληνικό βόλει: Η Πέννυ Ρόγκα ανακοίνωσε ότι έχει καρκίνο
ΑΕΚ: Πάνω 3.000 επισκέπτες την πρώτη εβδομάδα στο Μουσείο Ιστορίας