Πινγκ Πονγκ: WTT Feeder Ιταλίας: Στα ημιτελικά του απλού ο Γκιώνης

Μία ακόμα περήφανη στιγμή σε τουρνουά της παγκόσμιας ομοσπονδίας ζει ο Παναγιώτης Γκιώνης.

Με νίκη 3-1 σετ στον προημιτελικό απέναντι στον Νοσάντ Αλαμιγιάν από το Ιράν προκρίθηκε στην πρώτη 4άδα του απλού ανδρών στο World Table Tennis Feeder της Ιταλίας, που ολοκληρώνεται την Κυριακή (17/12) στην πόλη Μπιέλα και στοχεύει ακόμα πιο ψηλά! Στη ζηλευτή καριέρα του, πέρα από τους δύο τίτλους στην Κροατία (2017, 2018) έχει να επιδείξει κι άλλες εισόδους στα ημιτελικά του απλού σε διεθνή όπεν και τώρα σημειώνει άλλη μία κάνοντας σαφές, λίγες εβδομάδες πριν κλείσει τα 44, ότι παραμένει πολύ δυνατός και βεβαίως μπορεί να πάρει την 6η πρόκριση για Ολυμπιακούς Αγώνες!

Ο Γκιώνης απέκλεισε νωρίς το βράδυ του Σαββάτου (16/12) έναν πολύ αξιόλογο, αλλά και με ιδιόμορφο στυλ παιχνιδιού, αθλητή, πέτυχε την τρίτη νίκη του στο απλό και την Κυριακή διεκδικεί την είσοδο στον τελικό απέναντι στον σπουδαίο Τσουάν Τσι Γιουάν από την Ταϊπέι. Στις 12:45 θ’ αρχίσει ο αγώνας και γίνεται στο τραπέζι 1. Θυμίζουμε ότι τα ελληνικά χρώματα κυνηγούν πρωτιά και στο διπλό ανδρών όπου ο Γκιώνης και ο Κωνσταντίνος Αγγελάκης έχουν προκριθεί στον τελικό.

Ο αριστερόχειρας Αλαμιγιάν έχει εξελιχθεί τα τελευταία χρόνια, σήμερα βρίσκεται στο νούμερο 56 της παγκόσμιας κατάταξης, ωστόσο δεν είναι αυτό το στοιχείο, που τον παρουσίαζε ως μεγάλη απειλή. Κυρίως ήταν το περίεργο παιχνίδι του, με τον Γκιώνη μάλιστα να μην τον έχει ξανασυναντήσει σε διεθνή διοργάνωση.

Δεν είχε την κλασική δυνατή ή με πολύ φάλτσο επίθεση με το forehand, παίζει συνεχώς με backhand σπιν (σε σημείο που μπορεί να μετακινηθεί και στην… άκρη του forehand για να το κάνει) κι από κει και πέρα ήθελε να ελέγξει είτε με πιεστικά μπλοκ και κόντρες, είτε πηγαίνοντας πίσω-μπρος τον αντίπαλο. Από αιφνιδιασμό έμεινε αρχικά πίσω στο σκορ ο Γκιώνης, από αυτή την επιπλέον δυσκολία έχασε με διαφορά το 2ο σετ…

Χάρη στην εμπειρία, την ποιότητα και κυρίως τις δυνάμεις του όμως, βρήκε τις διεξόδους. Στο 1ο σετ γύρισε την κατάσταση από 9-7 πίσω και στο 3ο σετ έχτισε διαφορά και την εκμεταλλεύτηκε. Χρησιμοποίησε τη δική του… τέχνη στην επίθεση από το forehand και κρατούσε μπάλα στο τραπέζι με την άμυνα, καθώς δεν τον ενοχλούσε ιδιαίτερα κανένα από τα σπιν του Ιρανού. Στο 4ο σετ βρέθηκε στο ματς μπολ με 10-7. Ο Αλαμιγιάν μείωσε στον πόντο και ο Κώστας Βατσακλής πήρε τάιμ άουτ για ν’ ακολουθήσει σε πόντο διαρκείας ο καθοριστικός πόντος (12-10, 5-11, 11-6, 11-9). Η νέα νίκη και το υψηλό πλασάρισμα δίνουν σίγουρα και αρκετούς πόντους στον Γκιώνη, πόντους απαραίτητους για την άνοδο στην παγκόσμια κατάταξη στην ολυμπιακή χρονιά.

Ο Αλαμιγιάν μέσα στο 2023 μπήκε στους πρώτους 16 του απλού στο πρωτάθλημα Ασίας, όπως και στο WTT Contender της Κροατίας. Το 2022 είχε ανάλογο πλασάρισμα στους Ασιατικούς Αγώνες.

Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση