Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 3-1 σετ: «Ερυθρόλευκη» κυριαρχία στη Volley League (vids)

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: «Ερυθρόλευκο» βάφτηκε το ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής για τη Volley League ανδρών.

Λίγες ημέρες μετά τα σοβαρά επεισόδια που έλαβαν χώρα έξω από το κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» με το σοβαρό τραυματισμό ενός αστυνομικού, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός αναμετρήθηκαν ξανά στο ίδιο γήπεδο, αυτή τη φορά στο πλαίσιο της 8ης στροφής της Volley League ανδρών.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρουσιάστηκαν πιο αποφασισμένοι και είχαν περισσότερες λύσεις, με αποτέλεσμα να πάρουν τη νίκη 3-1 σετ και να αποκτήσουν πλεονέκτημα στην κορυφή της βαθμολογίας στην κανονική διάρκεια.

Στο πρώτο σετ, το «όπλο» των Πειραιωτών ήταν το σερβίς, απ’ όπου πίεσαν τους «πράσινους», αλλά χρειάστηκαν ένα… ξέσπασμα στα μέσα του σετ και με σερί 5-1 (19-15) απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος και έκαναν το 1-0 (25-21).

Το δεύτερο σετ ήταν πραγματικό ντέρμπι, μετά το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού, 10-7, ο Παναθηναϊκός απάντησε και ισοφάρισε 11-11. Έκτοτε, οι δύο ομάδες πήγαιναν… πόντο πόντο και τελικά έφτασαν στην… παράταση για να κριθεί ο νικητής. Στο 31-31 ο Ερνάντες πήρε τον πόντο για τους φιλοξενούμενους και ο Βουλκίδης με άσο ισοφάρισε 1-1 (33-31) για το «τριφύλλι».

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα, πήρε προβάδισμα 4 πόντων (10-6) και συνέχισαν να ελέγχουν τον ρυθμό, φτάνοντας τη διαφορά στο +7 (20-13), πριν ο Παναθηναϊκός να μειώσει 23-20. Ωστόσο, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-1 (25-22) και έφτασαν κοντά στη νίκη.

Αντίστοιχη ήταν η εικόνα στο τελευταίο σετ, όπου οι Πειραιώτες είχαν την ψυχολογία, απέκτησαν διαφορά ασφαλείας (14-6) από νωρίς και άντεξαν στην αντεπίθεση των «πράσινων» (22-16), παίρνοντας τη νίκη 3-1 σετ (25-20).

Τα σετ: 25-21, 31-33, 25-22, 25-20.

TA HIGHLIGHTS

Μαγνητική και αγωνία για Μπάλντγουιν
Elite Neon Cup 2024: Τα ταλέντα του… αύριο παίζουν μπάλα στα Σπάτα! – Πού θα δείτε το τουρνουά
Σπανάκη: Το κλειδί της επιτυχίας ήταν η σοβαρότητα και η σταθερότητα
Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη