Volley League, ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός 2-3: Πέρασε από την Πυλαία το «τριφύλλι»

ΠΑΟΚ - Παναθηναϊκός: «Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Volley League, με το «τριφύλλι» να επικρατεί 3-2 σετ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Φερνάντο Ερνάντεζ, τη στιγμή που ο «Δικέφαλος του Βορρά» πάλεψε μ’ όλες του τις δυνάμεις, αλλά οι λύσεις που είχαν οι φιλοξενούμενοι σε κρίσιμα σημεία του ντέρμπι, έκριναν υπέρ τους το αποτέλεσμα.

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο καλά στο παρκέ και κατάφερε να πάρει διαφορά από νωρίς με τον Ερνάντεζ. Οι «ασπρόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Φεν Χέρντερεν, ωστόσο, οι «πράσινοι» βρήκαν τις λύσεις, ο Πετρέας με πρώτο χρόνο και ο Ερνάντεζ με επίθεση διαμόρφωσαν το 25-22 για το «τριφύλλι» που άνοιξε το σκορ.

Στο δεύτερο σετ, ο ΠΑΟΚ είχε καλύτερες επιλογές στην επίθεση, πήρε το προβάδισμα με 3 (22-19) και ένα μπλοκ του Ντεν Ντρις στον Πρωτοψάλτη έφερε το ντέρμπι στα ίσια (1-1), 25-23.

Στο τρίτο, το «συγκρότημα» του Δημήτρη Ανδρεόπουλου εμφανίστηκε αποφασισμένο να ανακτήσει το προβάδισμα και με τους Ερνάντεζ και Κόβαρ να είναι τα πρώτα… βιολιά, πήρε διαφορά 6 πόντων, 18-12 και με μπλοκ του Πρωτοψάλτη έφτασε στην κατάκτηση 25-17.

Στην συνέχεια, ο Παναθηναϊκός είχε την ψυχολογία και προηγήθηκε 9-6 με άσο του Κασαμπαλή, όμως, οι Φαν Χάρντερεν και Κοκκινάκης έδωσαν λύσεις επιθετικά στον ΠΑΟΚ, ο οποίος έκανε την ανατροπή 20-16, αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και το σετ κρίθηκε στο τέλος με επίθεση ο Ντεν Ντρις διαμόρφωσε το 29-27, με το ματς να οδηγείται στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι «πράσινοι» ήταν καταιγιστικοί και μπόρεσαν να πάρουν σημαντική διαφορά 11-6 με τον Κόβαρ, με αποτέλεσμα ο αγώνας να «γείρει» προς την μεριά του Παναθηναϊκού 15-10.

Τα σετ: 22-25, 25-23, 17-25, 29-27, 10-15

ΠAOK (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Παπαλεξίου 1 (1/4 επ.), Βαν Γκάρντερεν 20 (18/48 επ., 2 άσσοι, 52% υπ. - 22% άριστες), Μπλάνκεναου 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Βαν Ντε Ντρις 26 (24/46 επ., 2 μπλοκ), Λινάρδος 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 11 (9/27 επ., 2 μπλοκ, 61% υπ. - 44% άριστες), / Κωνσταντινίδης (λ, 41% υπ. - 25% άριστες), Μούχλιας, Σιδηρόπουλος, Γάτσης 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ).

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κόβαρ 18 (15/27 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 64% υπ. - 36% άριστες), Πετρέας 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (8/12 επ., 3 μπλοκ), Ερνάντεζ 30 (27/51 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ, 68% υπ. - 40% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ. - 41% άριστες), Μάρκου, Φράγκος, Βουλκίδης 9 (5/8 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ).

Μαρία Σάκκαρη: «Καθάρισε» τη Στέφενς σε 63 λεπτά και πέρασε στις «16»
Βασίλης Σπανούλης: Κορυφαίος προπονητής του BCL – Η συγκίνηση και το «ευχαριστώ τη γυναίκα μου»
Στέφανος Τσιτσιπάς: Πρόωρος αποκλεισμός από το Madrid Open – Η μεγαλύτερη νίκη καριέρας του Μοντέιρο
Euroleague: Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έδωσε τα χέρια με την Παρτιζάν για νέο συμβόλαιο