Στέφανος Τσιτσιπάς: Πτώση στην παγκόσμια κατάταξη - Ακλόνητη η Μαρία Σάκκαρη
EPA/ANDRES MARTINEZ CASARES, ΑΜΠΕ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Μία θέση στην παγκόσμια κατάταξη έχασε αυτή την εβδομάδα ο Έλληνας πρωταθλητής.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν τα πήγε καλά στο Masters της Σαγκάης, καθώς αποκλείστηκε στη φάση των «32» του τουρνουά από Ουγκό Ουμπέρ (2-1 σετ). Μάλιστα, η συγκεκριμένη εξέλιξη, προκάλεσε την απώλεια μιας θέσης για τον 25χρονο τενίστα, ο οποίος πλέον βρίσκεται στην 7η με 4.360 βαθμούς.

Αντίθετα, στην κορυφή παρέμεινε ο Νόβακ Τζόκοβιτς, ενώ στην δεύτερη θέση φιγουράρει ο Κάρλος Αλκαράθ, με τον Ντανίιλ Μεντβέντεφ να ολοκληρώνει την πρώτη τριάδα. Συγκεκριμένα, στο Top 10 της ATP βρίσκονται οι:

Ακλόνητη η Μαρία Σάκκαρη

Καμία αλλαγή δεν προκλήθηκε στις κορυφαίες θέσεις της WTA για την προηγούμενη εβδομάδα, κάτι που σημαίνει πως η Μαρία Σάκκαρη διατήρησε την 6η θέση που είχε. Στην πρώτη θέση παρέμεινε η Αρίνα Σαμπαλένκα, ενώ την ακολουθεί η Ίγκα Σβιάτεκ και η Κόκο Γκοφ.