Μαρία Σάκκαρη: Κόντρα στη Γουάνγκ για τα προημιτελικά - Η ώρα και το κανάλι
EPA/FRANCK ROBICHON, ΑΜΠΕ

Μαρία Σάκκαρη: Η Σίνγιου Γουάνγκ αποτελεί το δεύτερο «εμπόδιο» για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια στο China Open για τη φάση των «16».

Το απόγευμα της Τρίτης (03/10) η Μαρία Σάκκαρη έκανε ονειρεμένη πρεμιέρα στο τουρνουά στο Πεκίνο, καθώς επιβλήθηκε 2-0 σετ της Λίντα Φρουχβίρτοβα από την Τσεχία και έκλεισε θέση στον 3ο γύρο της διοργάνωσης, που αφορά στη φάση των «16».

Έτσι, το πρωί της Πέμπτης (05/10) η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επιστρέφει στο Diamond Court όπου θα αντιμετωπίσει την Σίνγιου Γουάνγκ. Στόχος, είναι η δεύτερη νίκη στο τουρνουά της Κίνας και παράλληλα η πρόκριση στα προημιτελικά, η οποία θα αυξήσει τις πιθανότητες για την πρόκριση στα WTA Finals.

Το πρώτο σερβίς στην αναμέτρηση της 28χρονης τενίστριας έχει οριστεί όχι νωρίτερα από τις 11:30 και αυτή θα είναι η πρώτη φορά που θα αντιμετωπίσει την 22χρονη Κινέζα στο WTA Tour.

Η Σίνγιου Γουάνγκ έφτασε στη φάση των «16» μετά την επικράτησή της στον 2ο γύρο επί της Ντάρια Κασάκτινα, ενώ νωρίτερα είχε αφήσει εκτός συνέχειας την Βέρα Ζβοναρέβα. Η τηλεοπτική μετάδοση του αγώνα της Μαρίας Σάκκαρη θα γίνει από τα κανάλια Novasports και συγκεκριμένα από το Novasports 6HD.