Στέφανος Τσιτσιπάς: Μεγάλη ανατροπή και πρόκριση κόντρα στον Τζάρι | Στα ημιτελικά στο Μεξικό
EPA/Jorge Reyes, ΑΜΠΕ

Στέφανος Τσιτσιπάς: Θέση στα ημιτελικά του τουρνούα του Μεξικού «έκλειψε» ο Έλληνας τενίστας, μετά τη νίκη του 2-1 σετ με ανατροπή κόντρα στον Νικολάς Τζάρι.

Ο 24χρονος τενίστας συνεχίζει την παρουσία του στο τουρνουά του Λος Κάμπος και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, σ’ ένα ματς ειδικών συνθηκών, καθώς βρέθηκε να χάνει το πρώτο στο tie break, όμως, με αντεπίθεση διαρκείας πήρε το «εισιτήριο» για τα ημιτελικά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα, έκανε break στο 4ο game, αλλά ο Νικολάς Τζάρι απάντησε άμεσα και έφερε το πρώτο σετ στα ίσια (3-3), με τους δύο τενίστες να… λύνουν τις διαφορές τους στο tie break. Εκεί, ο Λατίνος με πέντε συνεχόμενους πόντους κατάφερε να πάρει το σετ.

Έντονη ήταν η «μάχη» των δύο αθλητών και στο δεύτερο σετ. Τόσο ο Έλληνας άσος, όσο και ο Χιλιανός τενίστας δεν απώλεσαν game στο σερβίς τους, με αποτέλεσμα να οδηγηθούν και πάλι στο tie break, όμως, εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να το πάρει 7-6 και να μείνει… ζωντανός στη διεκδίκηση του ματς.

Ωστόσο, στο 3ο και τελευταίο σετ, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε επίδειξη δύναμης. Μπαίνοντας από την αρχή δυνατά, πήρε τρία σερί games, απέκτησε προβάδισμα 4-2, το οποίο κράτησε στη συνέχεια και με σχετική ευκολία πήρε τη νίκη 6-2 και συνάμα την πρόκριση για την επόμενη φάση.