Ήττα στο τάι μπρεκ για την Παγκορασίδων, με Κροατία για το μετάλλιο

Κοντά σε τεράστια ανατροπή έφτασε η Εθνική Παγκορασίδων, αλλά τελικά «λύγισε» απ’ την Ιταλία με 3-2 σετ και θα διεκδικήσει το χάλκινο κόντρα στην Κροατία.

Μόνο χειροκρότημα αξίζει στην Εθνική ομάδα Κ17 στο βόλεϊ. Τα κορίτσια στον ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κοντραρίστηκαν με την πρωταθλήτρια Ευρώπης, Ιταλία και πάλεψαν μέχρι τον τελευταίο πόντο. Χάνοντας με 3-2 σετ.

Έτσι η Παγκορασίδων θα διεκδικήσει το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό που θα διεξαχθεί την Κυριακή 23/7. Αντίπαλος θα είναι η Κροατία που ηττήθηκε στον άλλο ημιτελικό απ’ την Τουρκία.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ, αλλά επέδειξε εξαιρετικό πνεύμα και αγωνιστικότητα. Ισοφάρισε σε 2-2 πηγαίνοντας το ματς στο τάι μπρέικ. Εκεί προηγήθηκε 11-8, αλλά η ποιότητα των Ιταλίδων και ο ανεκδιήγητος διαιτητής απ’ το Αζερμπαϊτζάν, Χατζίγεφ, έφεραν τελικά την ανατροπή και την ήττα με 16-14 στο κρίσιμο σετ.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 13-25, 25-15, 27-25, 14-16) σε 136'

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Γκούντας): Δρέμπελα 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Καραγιάννη 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάτσαλη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τικμανίδου 26 (25/57 επ., 1 άσσος, 17% υπ. - 0% άριστες), Νάνου 21 (18/56 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 32% άριστες), Δαγρέ 3 (1/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπιτσακτσή (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Τερζάκη, Ζεϊμπέκη, Στυλιανέση, Δημητρίου, Παπαθανασίου, Πρινιωτάκη 3 (3/17 επ. 18% υπ. - 9% άριστες).

ΙΤΑΛΙΑ (Πασκουάλε Ντανιέλο): Καρούσο 13 (10/35 επ., 3 μπλοκ), Περόνι 2 (2/11 επ., 17% υπ. - 0% άριστες), Σπατζιάνο 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ), Κέρο 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοσίνι 21 (19/49 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 0% άριστες), Μποβολε΄ντα 10 (4/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μποναφέντε (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Νοβέλο 14 (10/31 επ., 4 άσσοι), Μορόνι 1 (1/2 επ.), Σπάντα, Σισμόντι.

Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη αγωνίζονται στο Madrid Open - Η ώρα και το κανάλι των αγώνων
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε τoυς αγώνες επιβίωσης στη Super League
Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights