Πόλο: Πήρε το ντέρμπι με Σερβία στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος η Ισπανία
Twitter

Επιβλητική ήταν η Ισπανία στο ντέρμπι της πρεμιέρας του ανδρικού τουρνουά υδατοσφαίρισης, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα υγρού στίβου της Φουκουόκα.

Οι εν ενεργεία πρωταθλητές κόσμου νίκησαν 16-14 τη Σερβία, πετυχαίνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 7-0, μετά το αρχικό 0-2 που είχε διαμορφώσει με δύο προσωπικά γκολ ο Στραχίνια Ράσοβιτς (συνολικά πέτυχε έξι).

Η διαφορά στην τέταρτη περίοδο έφτασε ακόμη και στο +6 (16-10), με τους «πλάβι» να τη «μαζεύουν» στο τέλος. Ο Αλβαρο Γρανάδος είχε πέντε γκολ και ο Φελίπε Περόνε τέσσερα για τους Ίβηρες, που νωρίς-νωρίς δικαίωσαν τον τίτλου του φαβορί.

Σε άλλα ματς της 1ης αγωνιστικής, η Ουγγαρία νίκησε δυσκολότερα απ' όσο δείχνει το τελικό 16-8 την Ιαπωνία, η οποία ήταν πολύ αξιόμαχη ως τα μέσα της τρίτης περιόδου, αλλά στη συνέχεια έμεινε από δυνάμεις. Ζάλανκι και Γιάνσικ είχαν από τέσσερα γκολ για τους Μαγυάρους και δύο πρόσθεσε ο Μάρτον Βάμος του Ολυμπιακού, ενώ από δύο τέρματα για τους γηπεδούχους πέτυχαν οι Τόι Σουζούκι και Μιτσούρου Τακάτα του Υδραϊκού.

Η περσινή φιναλίστ Ιταλία επικράτησε 13-6 της Γαλλίας, μετατρέποντας το ντέρμπι του α΄ ημιχρόνου (5-5) σε... περίπατο, ενώ το Μαυροβούνιο συνέτριψε τη Νότια Αφρική με το εκκωφαντικό 35-10 (!), με επτά γκολ του Τζούρο Ράντοβιτς.

Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena
Super League 2: Η Athens Kallithea είναι με το… ένα πόδι στη «μεγάλη» κατηγορία
Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας: Επίσημο! Στις 25 Μαΐου στο Πανθεσσαλικό το Παναθηναϊκός – Άρης