Μαρία Σάκκαρη: Πρόκριση στους «16» του Βερολίνου - Πήρε ρεβάνς από Κορνέ (video)
EPA/CAROLINE BLUMBERG, ΑΜΠΕ

Μαρία Σάκκαρη: Την πρόκρισή της στους «16» του τουρνουά του Βερολίνου πήρε η Ελληνίδα τενίστρια, μετά τη νίκη της 2-0 σετ (6-4, 6-2) επί της Αλίζ Κορνέ.

Η Μαρία Σάκκαρη πήρε τη ρεβάνς από τη Γαλλίδα τενίστρια, για την ήττα της την περασμένη εβδομάδα στο τουρνουά του Νότιγχαμ και στον δεύτερο γύρο θα παίξει απέναντι στην Αλιακσάντρα Σάσνοβιτς.

Η 29χρονη Λευκορωσίδα, Νο 70 στην παγκόσμια κατάταξη, έκανε την έκπληξη στον 1ο γύρο της διοργάνωσης, αποκλείοντας τη συμπατριώτισσά της, Βικτόρια Αζαρένκα, με 6-4, 6-4.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια μπήκε δυνατά στον αγώνα και πήρε προβάδισμα 4-1 στο πρώτο σετ. Σ’ αυτό το σημείο, η Αλίζ Κορνέ πήρε τάιμ άουτ, λόγω αδιαθεσίας. Με την επανεκκίνηση, η Μαρία Σάκκαρη έκανε το 5-1, αλλά η συνέχεια άνηκε στην αντίπαλό της που μείωσε 5-4. Όμως, στο επόμενο σετ, η 27χρονη Ελληνίδα έδειξε αντίδραση και έκανε το 1-0 σετ (6-4).

Στο δεύτερο σετ, η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε δυνατά και πήρε και πάλι προβάδισμα 4-1, με break στο πέμπτο game. Η Κορνέ απάντησε 4-2 με δικό της break, αλλά ακολούθησε ένα ακόμα από την Ελληνίδα τενίστρια (5-2) και στη συνέχεια κράτησε το σερβίς της, παίρνοντας τη νίκη 6-2 στο 2ο σετ και παράλληλα τη νίκη 2-0.

Χαλάει ο καιρός με πτώση θερμοκρασίας μέχρι το Σάββατο
Champions League: Η καρδιά της Ρεάλ Μαδρίτης δε λυγίζει - Επική πρόκριση στον τελικό!
Euroleague: Σπουδαίο "διπλό" και πρόκριση του Ολυμπιακού στο Final Four
ΑΕΚ: Απέκτησε την Σακραντζίγια