Βόλεϊ: Εύκολη πρόκριση του Ολυμπιακού (Video)
Intime

Βόλεϊ: Άνετο 3-0 του Ολυμπιακού επί του Μίλωνα και πρόκριση στον τελικό του Final 4 Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών που διεξάγεται στην Καλαμάτα.

Χωρίς να… ιδρώσει ουσιαστικά, πέρασε στον τελικό του κυπέλλου βόλεϊ ανδρών ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 που διεξάγεται στο κλειστό «Τέντα» της Καλαμάτας, επιβλήθηκαν 3-0 του Μίλωνα που δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Πειραιωτών. Αυτή θα είναι η 25η συμμετοχή του Ολυμπιακού σε τελικό.

Οι «ερυθρόλευκοι» άρχισαν δυνατά την αναμέτρηση, πήραν από νωρίς προβάδισμα και το πρώτο σετ κατακτήθηκε με χαρακτηριστική άνεση (25-15). Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Νέας Σμύρνης είχε αντίδραση κυρίως λόγω του καλού της σερβίς. Μάλιστα πήρε και προβάδισμα επτά πόντων (19-12). Ο Ολυμπιακός με αντεπίθεση διαρκείας ισοφάρισε σε 23-23 και με άσο του Στερν κατέκτησε το σετ.

Πλέον η ψυχολογία ήταν ξεκάθαρα με το μέρος του Ολυμπιακού, ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε στο τρίτο σετ, καθώς ο Μίλωνας έμοιαζε παραδομένος στη μοίρα του. Το 25-19 έδωσε το ματς και την πρόκριση στην ομάδα του Πειραιά. Η οποία θα διεκδικήσει το τρόπαιο στον Σαββατιάτικο τελικό (1/4) απέναντι στον ΠΑΟΚ ή τον Παναθηναϊκό.

Ο... τελικός ΠΑΟΚ - ΑΕΚ κι ο «μύθος» Πετρούνιας: Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων
NBA: Πιο σκληροί οι Μάβερικς σε επεισοδιακό ματς, θυρίαρχοι Τίμπεργουλφς – Δείτε τα highlights
NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο