Πινγκ Πονγκ: Αποκλεισμός στον 2ο προκριματικό γύρο για τον Γκιώνη στο Singapore Smash

Στον 2ο προκριματικό γύρο του απλού ανδρών σταμάτησε η πορεία του Παναγιώτη Γκιώνη στο World Table Tennis Singapore Smash.

Νωρίς το πρωί της Πέμπτης (09/03) σε ώρα Ελλάδας έδωσε μία ακόμα δυνατή αναμέτρηση στα 5 σετ, γνώρισε την ήττα με 3-2 από τον εξαιρετικό νεαρό Γερμανό Κέι Στούμπερ και δεν μπόρεσε να πάει στον καθοριστικό 3ο γύρο και να παίξει για την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό. Σε ματς με συναρπαστική εξέλιξη απέκτησε μικρό προβάδισμα στο τελευταίο σετ, όμως δέχτηκε συνεχόμενους πόντους και μπήκε σε μειονεκτική θέση. Ο Γκιώνης αναμφίβολα έδειξε ότι είχε τη δυνατότητα να προχωρήσει στο main draw, ωστόσο την ίδια ώρα φάνηκε ότι εφόσον εξακολουθεί να ταλαιπωρείται σε αγώνες και προπονήσεις από το χρόνιο πρόβλημα στον αχίλλειο τένοντα δεν γίνεται να φτάσει στο υψηλότερο επίπεδο απόδοσης. Έστω με αυτή την επιπλέον δυσκολία θα προχωρήσει με ορίζοντα τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2024 και σε πρώτη φάση θα περιμένει από το τουρνουά Smash ένα όφελος για την παγκόσμια κατάταξη. Στην ασιατική χώρα ήταν μαζί του ο εθνικός ομοσπονδιακός προπονητής Κώστας Βατσακλής.

Ο τοπ αμυντικός (νούμερο 91 σήμερα στην παγκόσμια κατάταξη) είχε αρχίσει νικηφόρα στους «64» όταν κατέβαλλε με 3-2 σετ το 2ο φαβορί του ταμπλό των προκριματικών, τον Ουκρανό Γιάροσλαβ Ζμουντένκο. Υψηλό εμπόδιο είχε και σήμερα Πέμπτη μπροστά του, καθώς ο πρωταθλητής Ευρώπης του απλού εφήβων το 2021, Κέι Στούμπερ (νούμερο 142 στο ranking list) είναι σταθερά εξελίξιμος κι έχει αρετές απέναντι και στην άμυνα.

Ο Γκιώνης πήρε οριακά το 1ο σετ, αλλά στα δύο επόμενα έχασε τον ρυθμό του, έκανε πολλά λάθη και παράλληλα ο Γερμανός επέβαλλε το παιχνίδι του. Επιστρατεύοντας την εμπειρία του ο πρωταθλητής μας βρήκε αντίδραση με σωστή τακτική και επιθέσεις σε δύσκολα σημεία για να φτάσει στην ισοφάριση. Επιπλέον, προηγήθηκε 4-2 στο 5ο σετ μπερδεύοντας κάποιες φορές τον 20χρονο αντίπαλό του και με το φάλτσο-άφαλτσο. Στο 5ο σετ όμως, ο Στούμπερ είχε στην τακτική του να επιτίθεται πολύ στο forehand βλέποντας ότι ο Γκιώνης υστερούσε σε φρεσκάδα και δεν είχε την καλύτερη κίνηση στο τραπέζι. Πήρε πολλούς πόντους με αυτόν τον τρόπο, πέρασε άμεσα μπροστά και ο Έλληνας άσος επηρεάστηκε στο κομμάτι της συγκέντρωσης για να βρεθεί στο 6-10 και τελικά να γνωρίσει την ήττα (11-9, 3-11, 4-11, 11-6, 8-11).

Επεισόδια Ρέντη: Απολογήθηκαν οι 5 από τους 32 - Τι ανέφερε ο μάνατζερ γνωστού τράπερ
Μεταγραφές, Παρί Σεν Ζερμέν: Επίσημη η παραμονή Ζαΐρ-Εμερί
Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Live Streaming ο πέμπτος τελικός στην Α1 μπάσκετ Γυναικών
NBA: Δεν υπάρχει! Οι Νάγκετς έκαναν ζέσταμα με παντόφλες - Αυτός είναι ο λόγος (video)