Βόλεϊ Γυναικών: Η ΑΕΚ το ντέρμπι, δύσκολα ο ΠΑΟΚ
Intime

Βόλεϊ Γυναικών: Νικηφόρα πέρασε απ’ την έδρα του Παναθηναϊκού η ΑΕΚ με 3-2 σετ – Στο πέμπτο σετ νίκησε ο ΠΑΟΚ στο Μαρκόπουλο.

«Κιτρινόμαυρο» βάφτηκε το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, με την ΑΕΚ να επικρατεί στην έδρα του Παναθηναϊκού με 3-2 σετ. Οι «πράσινες» πήραν πολύ εύκολα το δεύτερο και το τέταρτο σετ, αλλά στα υπόλοιπα που ήταν «κλειστά», η Ενωση επικράτησε στις λεπτομέρειες και πήρε τους δύο βαθμούς, που της επιτρέπουν να διατηρηθεί στη δεύτερη θέση της κατάταξης.

Ο πρωτοπόρος ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 3-2 σετ σε ένα δραματικό παιχνίδι στο Μαρκόπουλο, έχοντας βρεθεί δύο φορές πίσω στο σκορ και σώζοντας δύο ματς-μπολ στο τάι μπρέικ, όπου η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε με 14-12. Είναι χαρακτηριστικό ότι και τα πέντε σετ έληξαν με τη μικρότερη δυνατή διαφορά των δύο πόντων, ενώ σε ατομικό επίπεδο εντυπωσίασαν η Κρολ για τον «Δικέφαλο του βορρά» και η Λέιθαμ για το Μαρκόπουλο, με 36 και 30 πόντους αντίστοιχα.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εύκολα με 3-0 του Ηλυσιακού και έπιασε στην τρίτη θέση τον Παναθηναϊκό (υστερεί όμως στην ισοβαθμία), ενώ η Θέτις νίκησε μεν 3-2 τον ΑΟ Θήρας, και μάλιστα με ανατροπή από 0-2, όμως η ομάδα της Σαντορίνης κράτησε το βαθμολογικό προβάδισμα στη μάχη για την πέμπτη θέση. Ο Αρης έκανε περίπατο στο Ζηρίνειο κόντρα στον ουραγό ΖΑΟΝ και το Αιγάλεω νίκησε 3-1 τη Λαμία και αναπτέρωσε τις ελπίδες του για παραμονή, αφού πλησίασε τη σημερινή του αντίπαλο στους δύο βαθμούς, αποκτώντας και το «πάνω χέρι» στην ισοβαθμία.