Πόλο Γυναικών: «Όρθιος» στην Ουγγαρία ο Εθνικός
Intime

Πόλο Γυναικών: Ισοπαλία με την Ουίπεστ εκτός έδρας για τον Εθνικό, για τα προημιτελικά του Euro Cup – Στις 11/2 η ρεβάνς.

Προβάδισμα πρόκρισης στους «4» του Euro Cup πήρε η γυναικεία ομάδα υδατοσφαίρισης του Εθνικού, που απέσπασε ισοπαλία 10-10 από την Ουίπεστ στη Βουδαπέστη, στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για την προημιτελική φάσης της διοργάνωσης. Οι κυπελλούχες Ευρώπης κατάφεραν να φύγουν με ένα θετικό αποτέλεσμα από την Ουγγαρία και πλέον το εισιτήριο για τα ημιτελικά θα παιχθεί στο κολυμβητήριο «Πέτρος Καπαγέρωφ», στη ρεβάνς της 11ης Φεβρουαρίου.

Η ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλύτερα, πήρε προβάδισμα 2-0, 3-1 και 4-2, όμως «πλήρωσε» τα άσχημα ποσοστά της στην παίκτρια παραπάνω. Η Ουίπεστ, με «αιχμή του δόρατος» την Κάτα Χάιντου, προσπέρασε για πρώτη φορά στην εκπνοή του ημιχρόνου (6-5), χάρη σε γκολ της Ματσάι, και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου προηγήθηκε 7-5. Ο Εθνικός, όμως, επανήλθε γρήγορα, «έσφιξε» την άμυνά του και με δύο γκολ της Ιουλιάννας Κοντονή ισοφάρισε 7-7, ενώ πέρασε ξανά μπροστά 9-8 -με σκόρερ πάλι την Κοντονή-, πεντέμισι λεπτά πριν τη λήξη. Τελικά, οι Μαγυάρες απέφυγαν την ήττα, με την Περεστέγκι-Νάγκι να διαμορφώνει το τελικό 10-10, 1΄16΄΄ πριν το τέλος, ενώ οι «κυανόλευκες» έχασαν (άλλη μία) επίθεση με αριθμητικό πλεονέκτημα στη συνέχεια.

Τα οκτάλεπτα: 1-3, 5-2, 1-2, 3-3

Διαιτητές: Καμπάνιας (Ισπανία), Ράκοβιτς-Κρστόνοσιτς (Σερβία)

Οι συνθέσεις:

ΟΥΙΠΕΣΤ (Μάρτον Μπέντσουρ): Μαγκιάρι, Αουμπέλι, Ματσάι 2, Τίμπα, Σουτς 1, Βάρο 1, Μπάκσα 1, Ν. Γκολοπέντσα, Σέγκεντι, Χάιντου 4, Λεντβάι, Περεστέγκι-Νάγκι 1, Σ. Γκολοπέντσα

ΕΘΝΙΚΟΣ (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου, Μπορίσοβα 1, Μπέτα, Κοντονή 3, Κατσιμπρή 1, Χατζηκυριακάκη 1, Αλκ. Μπενέκου 2, Ρακιντζή, Κανετίδου, Ιόλη Μπενέκου, Αντριους 2, Μπεκρή

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων