League Cup «Ν. Σαμαράς»: Πρόκριση στο «χρυσό» σετ ο Ολυμπιακός!
Intime

League Cup «Ν. Σαμαράς»: «Κλείδωσε» ο τελικός αιωνίων με τον Ολυμπιακό να παίρνει το εισιτήριο επικρατώντας στο «χρυσό» σετ του Φοίνικα Σύρου.

Την πρόκριση στον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς» πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» ανέτρεψαν τα δεδομένα, επικράτησαν 3-0 σετ του Φοίνικα Σύρου και συγχρόνως πήραν το «χρυσό» σετ, με αποτέλεσμα να «κλείσουν» ραντεβού με τον αιώνιο αντίπαλο, Παναθηναϊκό, σε διπλό τελικό που θα κρίνει τον φετινό τροπαιούχο.

Στο «Μ. Μερκούρη» οι «ερυθρόλευκοι» ήταν ανώτεροι. Πήραν απ’ την αρχή προβάδισμα και με ευκολία το πρώτο σετ 25-17.

Η ομάδα της Σύρου ανέβηκε στο δεύτερο σετ, αλλά ο Ολυμπιακός δεν είχε διάθεση να αφήσει κάτι στην τύχη και με ανατροπή πήρε προβάδισμα. Αλλά ο Φοίνικας επανήλθε, είχε ακόμη και σετ μπολ, με το ματς να οδηγείται στην παράταση. Εκεί οι «ερυθρόλευκοι» πιο ψύχραιμοι έκαναν το 2-0 με 26-24.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν σταθερά με σημαντική διαφορά καθώς ο Φοίνικας έκανε ροτέισον. Έτσι ήρθε το 25-20 που οδήγησε την πρόκριση στο «χρυσό» σετ.

Στο καθοριστικό σετ, ο Ολυμπιακός άρχισε με προβάδισμα τριών πόντων, αλλά η Σύρος με σερί 5-0 πήρε προβάδισμα 10-12. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε, πέρασε μπροστά και επιβλήθηκε με 16-14 παίρνοντας την πρόκριση.

Τα σετ: 25-17, 26-24, 25-20, 16-14

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Αλμπέρτζο Τζουλιάνι): Παγένκ 7 (6/14 επ., 1 μπλοκ), Στερν 22 (19/35 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (16/30 επ., 56% υπ. - 44% άριστες), Τράβιτσα 4 (1/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Λινάρδος 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Ιντάλγκο 16 (9/26 επ., 4 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ. - 46% άριστες) / Τζιάβρας (λ, 57% υπ. - 48% άριστες), Χανδρινός, Ζουπάνι.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Αλεξάνταρ Σένισιτς): Μιχάλοβιτς 13 (9/30 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Παπαλεξίου 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 2 (0/5 επ., 2 μπλοκ), Ιερεσουέλο 7 (2/4 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κλίνκενμπεργκ 8 (8/22 επ., 55% υπ. - 50% άριστες), Φρομ 10 (8/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 27% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 39% υπ. - 39% άριστες), Σωνάκης (λ), Γαλιώτος, Ρουμελιωτάκης 2 (2/4 επ.), Παπαδόπουλος 2 (2/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες), Παλαιολόγος.

Στέφανος Ντούσκος: Πρόκριση στον τελικό του σκιφ στο Ευρωπαϊκό του Ζέγκεντ - Η ώρα και το κανάλι
Παναθηναϊκός: Πολλές απουσίες για Άρη, μόνος στόπερ στην αποστολή ο Βίτορ Ούγκο!
Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός: Live Streaming το Game 5 των τελικών της Volley League γυναικών
Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις