League Cup «Ν. Σαμαράς»: Στον τελικό ο Παναθηναϊκός
Intime

League Cup «Ν. Σαμαράς»: Νίκη με 3-2 για τον Παναθηναϊκό στη Νέα Σμύρνη επί του Μίλωνα και πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

Ένα ακόμη τρόπαιο θα διεκδικήσει ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινοι» που κατέκτησαν πριν μερικές εβδομάδες το Super Cup, πήραν το εισιτήριο και για τον τελικό του League Cup «Νίκος Σαμαράς». Το «τριφύλλι» χρειαζόταν δύο σετ μετά τη νίκη στην έδρα του με 3-0. Τα πήρε γρήγορα και εν συνεχεία έφτασε και στην επικράτηση με 3-2 στην έδρα του Μίλωνα.

Στο πρώτο σετ οι γηπεδούχοι πίεσαν τους «πράσινους» ως το 22-22 όμως ένα λάθος του Μολίνα, μία ωραία προσπάθεια του Ερνάντες με μπλοκ άουτ και η υπέρβαση του Εφραιμίδη έδωσαν σερί 3-0 στο «τριφύλλι», που έκανε το 25-22.

Στο δεύτερο σετ ο Μίλωνας ισοφάρισε 23-23 αλλά ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς (23-24), ενώ στην επόμενη φάση δέχτηκε μπλοκ από τον Πετρέα για το 23-25 και το 0-2, που έδινε στον Παναθηναϊκό την πρόκριση ανεξάρτητα από το τελικό αποτέλεσμα.

Από το τρίτο σετ οι προπονητές χρησιμοποίησαν όλους τους διαθέσιμους παίκτες τους. Ο Μίλωνας, με πολύ καλή εμφάνιση από τους Μολίνα, Νανόπουλο ισοφάρισε σε 2-2 σετ και οδήγησε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο 9-9 ο Παναθηναϊκός πήρε δύο καθοριστικούς πόντους, με τον Μπάση κι ένα λάθος των γηπεδούχων, ενώ με πόντους από Μάρκου και Κωστόπουλο έκλεισε τον αγώνα με 15-12 και 3-2 σετ.

ΜΙΛΩΝΑΣ (Σάκης Ψάρρας): Μπράιν 5π. (4/9επ., 1 μπλοκ), Ανδρεάδης 4 (3/6επ., 1 μπλοκ), Γιορντάνοφ 8 (8/12επ.), Μολίνα 18 (17/32επ., 1 άσσος, 59%υπ., 26%αρ.), Εφραιμίδης 5 (4/9επ., 1 άσσος, 29%υπ.), Χερ 2 (1/1επ., 1 άσσος) / Χανδρινός 53%υπ., 35%αρ.), Θεοδόσης 2 (1/3επ., 1 μπλοκ), Σεμιτέκολος, Δημητούλης 2 (1 μπλοκ, 1 άσσος), Μάρκου 6 (6/20επ.), Νανόπουλος 15 (9/16επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι, 44%υπ., 25%αρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 5π. (4/10επ., 1 μπλοκ, 78%υπ., 44%αρ.), Πετρέας 2 (2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσσος), Ρανγκέλ 8 (6/13επ., 2 μπλοκ), Φράγκος 15 (11/19επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι, 42%υπ., 27%αρ.), Ερνάντεζ 12 (9/15επ., 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 76%υπ., 44%αρ.), Σερεμέτης, Γεωργίου, Μπάσης 5 (3/7επ., 2 άσσοι), Μάρκου 7 (5/20επ., 2 μπλοκ), Κωστόπουλος 8 (8/18επ., 55%υπ., 20%αρ.).

Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (29/04) - «Ροντέο» το πρωτάθλημα
Παναθηναϊκός AKTOR, Βιλντόζα: «Πάμε στο Βελιγράδι να κερδίσουμε»
Παναθηναϊκός AKTOR: Φεύγει για Βελιγράδι με τελικό... προορισμό το Βερολίνο!
NBA: Μία ήττα μακριά από τον αποκλεισμό οι Μπακς - Στο 3-1 οι Πέισερς