Χάντμπολ: Γλίτωσε «γκέλα» ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή
Intime

Χάντμπολ: Με υπερπροσπάθεια ο Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή πήρε τη νίκη με 23-22 επί του Αερωπού Έδεσσας – Τα αποτελέσματα.

Θύμα μεγάλης έκπληξης κινδύνεψε να πέσει ο Ολυμπιακός/Ομιλος Ξυνή, στη 15η αγωνιστική της Α1 χάντμπολ των ανδρών. Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν να χάνουν 16-11 στο ημίχρονο από τον Αερωπό Εδεσσας στην Ηλιούπολη και χρειάστηκαν υπερπροσπάθεια για να «γυρίσουν» το ματς και να φτάσουν στη νίκη με 23-22, χάρη σε πέναλτι του Δομπρή, περίπου ένα λεπτό πριν τη λήξη.

Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν με τη σειρά τους πέναλτι στην εκπνοή του αγώνα, αλλά ο πολύπειρος Μπάουερ νίκησε τον Κωστακίδη.

Ο ΠΑΟΚ είχε εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό ΧΑΝΘ (37-24) και έπιασε στη δεύτερη θέση την ΑΕΚ, το παιχνίδι της οποίας με τον Διομήδη Αργους έχει αναβληθεί. Ο Ιωνικός Ν.Φ. έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής, επικρατώντας 30-19 της Δράμας, ενώ ο ΑΣΕ Δούκα πέρασε νικηφόρα από τη Θεσσαλονίκη με 31-29 επί του ΑΕΣΧ Πυλαίας που κινδυνεύει.