League Cup «Νίκος Σαμαράς»: Στα ημιτελικά ο Παναθηναϊκός με σούπερ Ερνάντεζ (video)
INTIME

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Παλατάκι.

Νικηφόρα πέρασε από τη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ και πανηγύρισε την πρόκριση στα ημιτελικά του League Cup «Νίκος Σαμαράς», καθώς οι «πράσινοι» είχαν επικρατήσει στο πρώτο ματς με 3-2. Αντίπαλος του «τριφυλλιού» στο δρόμο για τον τελικό θα είναι ο Μίλων, από τον οποίο οι πρωταθλητές και κάτοχοι του τροπαίου ηττήθηκαν στο πρωτάθλημα!

Ο «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε 1-0 σετ, αλλά στη συνέχεια οι «πράσινοι» με τον Ερνάντεζ ανέτρεψαν την εις βάρος του κατάσταση και πήραν τη νίκη με 3-1.

Ο ΠΑΟΚ αν και βρέθηκε να χάνει στο πρώτο σετ, κατάφερε με τον Κόστα να το κάνει δικό του.

Ωστόσο, η καλή απόδοση των γηπεδούχων δεν είχε συνέχεια και ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Ερνάντεζ ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινοι» είχαν την ψυχολογία και κατάφεραν να κάνουν το 2-1.

Στο τέταρτο σετ, ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά, αλλά και πάλι δεν άντεξε στην πίεση και ο Παναθηναϊκός «καθάρισε» το παιχνίδι και πήρε την πρόκριση με 3-1 σετ.

Να σημειωθεί ότι οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και στον πρώτο του 2023 καθώς θα βρεθούν αντίπαλοι και στο Σούπερ Καπ που θα γίνει στο Ηράκλειο στις 4 Ιανουαρίου.

Υπενθυμίζεται πως το άλλο ζευγάρι των ημιτελικών είναι αυτό ανάμεσα στον Φοίνικας Σύρου και στον Ολυμπιακό, ενώ οι ημιτελικοί θα διεξαχθούν στις 18 και 21 Ιανουαρίου 2023.

Τα σετ: 26-24, 25-27, 21-25, 13-25.

ΠΑΟΚ (Γιόσκο Μιλενκόσκσι): Γιόρνα 9π. (8/16επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 26%αρ.), Κόστα 9 (5/14επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Γουόλς 2 (2 άσσοι), Βουλκίδης 9 (8/10επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 16 (15/32επ., 35%υπ., 24%αρ.), Βαν ντε Ντρις 12 (10/31επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 74%υπ., 47%αρ.), Τακουρίδης, Γάτσης, Μπούτος 1 (1/1επ.), Μούχλιας 2 (2/4επ.), Ηλίας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κοβάρ 18 (17/31επ., 72%υπ., 39%αρ.), Πετρέας 9 (6/12επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Γιάκομπσεν, Ρανγκέλ 16 (12/16επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος), Φράγκος 12 (11/12, 63%υπ., 37%αρ.), Ερνάντεζ 23 (20/35επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι) / Ζήσης (λ. - 56%υπ., 28%αρ.), Μπάσης, Μάρκου, Γεωργίου.

Κολύμβηση: Πανελλήνιο ρεκόρ η Βασιλάκη
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Στο πλευρό της ο κόσμος | Φίλοι της «Ένωσης» υποδέχθηκαν την ομάδα στο αεροδρόμιο
Στράτος Σεφτελής: Τη Μ. Τρίτη το «τελευταίο αντίο» στον δημοσιογράφο - Η παράκληση της οικογένειας
Παναθηναϊκός AKTOR: Στο Βελιγράδι η αποστολή