Νέα χαμένη ευκαιρία

Η Εθνική έχασε και πάλι «χρυσή» ευκαιρία να κατακτήσει ένα τουλάχιστον σετ από την Ισπανία, από την οποία ηττήθηκε με 3-0.

Ούτε το δεύτερο εκτός έδρας παιχνίδι με την Ισπανία ήταν νικηφόρο για την Εθνική ομάδα γυναικών, που υπέστη με 3-0 την έβδομη ήττα τις στις μέχρι τώρα οκτώ αναμετρήσεις της στο θεσμό.

Όπως και στο ματς της Παρασκευής, έτσι και σήμερα (18/6), τα κορίτσια κλότσησαν «χρυσή» ευκαιρία να κατακτήσουν ένα τουλάχιστον σετ, το οποίο θα μπορούσε να αλλάξει τη ροή του αγώνα. Στο 2ο σετ, η Εθνική βρέθηκε μπροστά με 24-21, αλλά δύο λάθη της Κυριακίδου και μία άστοχη επίθεση της Χαντάβα κόστισαν στην ελληνική ομάδα, που επέτρεψε στις Ισπανίδες να φτάσουν στην ανατροπή και το 26-24.

Τα σετ: 25-21, 26-24, 25-10.

ΙΣΠΑΝΙΑ (Γκίντο Βερμιούλεν): Κολάρ 15 (1 άσο, 14/31 επ.), Κορέα 9 (6/13 επ., 3 μπλοκ), Φερνάντεζ 13 (2 άσοι, 10/12 επ., 75% υπ., 1 μπλοκ), Σάντσεζ 9 (1 άσο, 6/19επ., 33% υπ., 2 μπλοκ), Αράντα 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Ντελγκάδο 10 (9/16 επ., 71% υπ., 1 μπλοκ), Γκαρσία (λ. 47%), Ριβέρο, Παράγια

ΕΛΛΑΔΑ (Τάκης Φλώρος): Κυριακίδου 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 7 (3 άσοι, 1/5 επ., 3 μπλοκ), Τζανακάκη 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Γιώτα 8 (4/14 επ., 4 μπλοκ), Τσίμα 9 (9/33 επ., 63% υπ.), Χαντάβα 5 (4/17 επ., 25% υπ., 1 μπλοκ), Μυλωνά (λ, 60% υπ), Χριστοδούλου, Γκιουζέλη, Καβαθά, Κελεσίδου