Champions League πόλο γυναικών: Έχασε και έμπλεξε η Γλυφάδα
koe.org.gr

Την ήττα με 12-11 γνώρισε η Γλυφάδα από την ολλανδική Ντε Τσάαν στο κολυμβητήριο της Στρατιωτικής Σχολής Ευελπίδων, στο δεύτερο αγώνα της για τον Β΄ όμιλο της Α΄ προκριματικής φάσης του Champions League γυναικών στο πόλο.

Το αποτέλεσμα αυτό βάζει σε… περιπέτειες την ελληνική ομάδα, αφού θέτει εν κινδύνω την κατάληψη μίας εκ των τριών προνομιούχων θέσεων, που οδηγούν στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Ο ΑΝΟΓ είχε πολλά προβλήματα στην άμυνα στο πρώτο μισό του αγώνα, ιδιαίτερα με την Λίκε Ρόγκε, που σημείωσε τα τέσσερα από τα πέντε τέρματά της στο πρώτο ημίχρονο. Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Ντε Τσάαν προηγήθηκε 10-5, αλλά στη συνέχεια οι παίκτριες του Θοδωρή Ανδρεάκου βελτίωσαν αισθητά την αμυνά τους και με σερί 4-0 (τα τρία γκολ η Ελευθερία Φουντωτού) μείωσαν σε 10-9, 6,5 λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στο κρίσιμο σημείο, όμως, οι Ολλανδές βρήκαν τις λύσεις με την Ντεν Ούντεν και με πέναλτι της Ρόγκε, ξέφυγαν πάλι 12-9 και η Γλυφάδα το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο τελικό 12-11.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την Ντε Τσάαν): 5-3, 4-2, 1-3, 2-3

Η σύνθεση της Γλυφάδας: Καρύτσα, Παν. Νίνου 2, Μουστακαρία, Γουλβς, Γρηγοροπούλου 1, Ειρ. Νίνου 3, Αντωνιάδη, Κανελλοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού 4, Κατσώνη, Κοντογιάννη 1, Τσιάρα

Μετά τη σημερινή ήττα, αποκτά κομβική σημασία για τον ΑΝΟΓ το αυριανό (19/11, 18:45) παιχνίδι με την ισπανική Τεράσα, η οποία χθες ήρθε ισόπαλη 11-11 με την Ντε Τσάαν, ενώ σήμερα το πρωί συνέτριψε 22-1 τη Νανσί.

ΑΕΚ: Ο Ζίνι υποβλήθηκε σε επέμβαση στους κοιλιακούς
Ολυμπιακός: Η έκπληξη Μεντιλίμπαρ με παίκτη από Κ19 στην αποστολή
ΑΕΛ: Όταν το «αλογάκι» έκανε... σούζα και έγραψε ιστορία! (photos+videos)
Άστον Βίλα - Ολυμπιακός: «Συναρπαστική στιγμή ο ημιτελικός», σύμφωνα με τον Έμερι