Champions League Πόλο: Πρόκριση παρά την ήττα του Πανιωνίου στο ντέρμπι κορυφής με Μπρέσια
Intime.gr

Την δεύτερη θέση κατέλαβε η ανδρική ομάδα πόλο του Πανιωνίου, μετά την ήττα με 9-4 από τη Μπρέσια, στον 4ο όμιλο της Β΄ προκριματικής φάσης του Champions League, οι αγώνες του οποίου διεξήχθησαν στη Νέα Σμύρνη.

Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν την Κυριακή (16/10) το πρωί με 9-4 στο ντέρμπι κορυφής από την Μπρέσια, στο πλαίσιο της 5ης και τελευταίας αγωνιστικής του γκρουπ, ωστόσο είχαν εξασφαλίσει ήδη από χθες την πρόκρισή τους στον Γ΄ προκριματικό γύρο, μετά την επικράτησή τους επί της Μλάντοστ Ζάγκρεμπ.

Στο πρώτο οκτάλεπτο η Μπρέσια έπαιρνε προβάδισμα ενός γκολ, αλλά ο Πανιώνιος ισοφάριζε, ενώ στη δεύτερη περίοδο η ιταλική ομάδα προηγήθηκε 4-2. Όμως, οι «κυανέρυθροι» είχαν τις... απαντήσεις και με δύο γκολ του Γούνα ισοφάρισαν 4-4, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Ωστόσο, ένα γκολ του Βαπένσκι στο τρίτο οκτάλεπτο και δύο από Λουόνγκο και Χαρκόφ στο τέταρτο έφεραν την Μπρέσια στο +3 (7-4), 4:36 πριν τη λήξη του αγώνα, εξέλιξη που μετέτρεψε ουσιαστικά σε τυπική διαδικασία το υπόλοιπο της αναμέτρησης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΜΠΡΕΣΙΑ (ΙΤΑΛΙΑ) 4-9

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 2-2, 0-1, 0-4

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Λιμαράκης, Κοπελιάδης 1, Μπουζαλάς, Γκιουβέτσης, Μπιτάντζε, Νταλάπας, Καλαϊτζής, Μουρατίδης, Παπάκος, Γούνας 2, Σπούνερ 1, Καπετανάκης, Αναγνώστου.

ΜΠΡΕΣΙΑ: Τεσάνοβιτς, Ντόλτσε, Πρεσιούτι 1, Γιανάτζα, Λάζιτς, Βαπένσκι 1, Ρενζούτο Ιοντίτσε 2, Χαρκόφ 3, Αλεσιάνι 1, Λουόνγκο 1, Ντι Σόμα, Τζίτο, Μπάτζι Νέτσι.

Διαιτητές: Αλεξαντρέσκου (Ρουμανία), Κουν (Ουγγαρία)

*Στο άλλο παιχνίδι της ημέρας: Ντούισμπουργκ – Μλάντοστ 7-16.

Παναθηναϊκός AKTOR: Εκτός ο Χουάντσο, στην Ισπανία για εξετάσεις
Χάντμπολ: Στον τελικό του EHF European Cup ο Ολυμπιακός / Όμιλος Ξυνή - Ιστορική πρόκριση
Αρσεναλ: Ο Αρτέτα συμβουλεύθηκε τον Βενγκέρ
Ντραγκόφσκι: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει»