Champions League πόλο ανδρών: Υπέκυψε η Βουλιαγμένη, παίζει την πρόκριση το Σαββατοκύριακο
Intime

Με ήττα ξεκίνησε η Βουλιαγμένη τις υποχρεώσεις της στη Β΄ προκριματική φάση του Champions League ανδρών στην υδατοσφαίριση.

Η ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγιασίνοβιτς έχασε 13-9 από την ουγγρική Ορβοσι, που δικαίωσε το χαρακτηρισμό το φαβορί του 3ου ομίλου, ο οποίος διεξάγεται στο Κότορ του Μαυροβουνίου.

Για τον ΝΟΒ, η πρόκριση θα παιχθεί στα δύο επόμενα ματς, με τη γηπεδούχο Πρίμορατς αύριο (15/10) και με τη γαλλική Τουρκουάν την Κυριακή (16/10).

Η φιναλίστ του πρωταθλήματος Ουγγαρίας πήρε από την αρχή το προβάδισμα και απέκτησε μία σταθερή διαφορά 2-3 τερμάτων, κυρίως χάρη στη μεγάλη αποτελεσματικότητά της στον παίκτη παραπάνω (5/6 στο πρώτο ημίχρονο). Στην τρίτη περίοδο οι Μαγυάροι άνοιξαν την "ψαλίδα" στο +5 (11-6) και από εκεί κι έπειτα δεν υπήρχε επιστροφή για τη Βουλιαγμένη. Κορυφαίος παίκτης του αγώνα ήταν ο διεθνής Ούγγρος Κρίστιαν Μάνχερτς με τέσσερα τέρματα.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την τυπικά γηπεδούχο Βουλιαγμένη): 3-5, 2-3, 2-3, 2-2

Η σύνθεση της Βουλιαγμένης: Τζωρτζάτος, Χαλυβόπουλος, Καστρινάκης, Καλογερόπουλος 3, Τρούλος 1, Νικολαϊδης 1, Παπασηφάκης 1, Γούντχεντ 2, Αλαφραγκής, Καπότσης, Κουρούβανης 1, Φάρμερ, Ανδρεάδης

Στο εναρκτήριο ματς του ομίλου, η οικοδέσποινα Πρίμορατς Κότορ αναδείχθηκε ισόπαλη 10-10 με την Τουρκουάν, η οποία επέστρεψε από το -4 (9-5) και μάλιστα προηγήθηκε 10-9, πριν ισοφαρίσει στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Γκαρντάσεβιτς. Οι Μαυροβούνιοι θα είναι ο επόμενος αντίπαλος του ΝΟΒ, αύριο (15/10) στις 7 μ.μ.

Ντραγκόφσκι: «Τίποτα δεν έχει τελειώσει»
ΠΑΟΚ: «Νάσο μάγκα ανάμεσα μας πάντα» - «Επτά χρόνια, κανείς δεν ξεχνά…»