Πόλο: Ο Απόλλων Σμύρνης λύγισε στη Βαρκελώνη από τη Βαζούτας

H ουγγρική Βαζούτας νίκησε 15-12 τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Με ήττα ξεκίνησε ο Απόλλων Σμύρνης τις υποχρεώσεις του στη Βαρκελώνη, όπου διεξάγεται ο 4ος όμιλος της Α΄ προκριματικής φάσης του Euro Cup ανδρών στην υδατοσφαίριση.

Ο Απόλλων έχασε 15-12 από την ουγγρική Βαζούτας, αν και φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο της τρίτης περιόδου. Ως εκείνο το σημείο, η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη δεν είχε βρεθεί ποτέ πίσω στο σκορ και στο μεγαλύτερο διάστημα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα 1-2 τερμάτων. Οι Μαγυάροι, όμως, με τρία αναπάντητα γκολ μέσα σε λιγότερο από ενάμισι λεπτό πήραν το "πάνω χέρι" (10-8) και στη συνέχεια ξέφυγαν με 13-9 και έφτασαν στη νίκη.

Ο Νίκος Γαρδίκας ηταν ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα με τρία τέρματα, όμως αποβλήθηκε με τρεις ποινές, ένα λεπτό πριν το τέλος της τρίτης περιόδου. Για τη Βαζούτας, τέσσερα γκολ πέτυχε ο Γκιάρφας και τρία ο Μέσαρος.

Αύριο Παρασκευή (14/10, 21:50), οι "κυανόλευκοι" θα αντιμετωπίσουν την οικοδέσποινα του ομίλου Μεντιτεράνι, σε ακόμη ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα (με πρώτο τον τυπικά γηπεδούχο Απόλλωνα Σμύρνης): 4-3, 2-2, 3-5, 3-5

Η σύνθεση του Απόλλωνα: Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Γωνιωτάκης 1, Δίπλαρος, Μπραϊμης, Χονδροκούκης 1, Βίτσκοβιτς 2, Γαρδίκας 3, Μυρίλος, Σολανάκης 2, Καβουσανός

Έκτη στο Diamond League η Τζένγκο
Super League: Ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΑΕΚ με φόντο τη στέψη ή την παράταση - Το πρόγραμμα και η βαθμολογία
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (28/04) - Πού θα δείτε το ΠΑΟΚ - ΑΕΚ και τη Super League