Παγκόσμιο Κολύμβησης Νέων: Χάλκινο μετάλλιο για τον Βασίλη Σοφικίτη στο Περού
koe.org.gr

Η Ελληνική σημαία ανέβηκε στο τρίτο ιστό στη Λίμα, προς τιμή του Βασίλη Σοφικίτη που κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 400μ μικτής στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Νέων που διεξάγεται στην πόλη του Περού.

Τα ξημερώματα της Κυριακής ο νεαρός Έλληνας πρωταθλητής κάνοντας μια καταπληκτική κούρσα στον τελικό των 400μ μικτής κατέκτησε τη τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο, σημειώνοντας μια ακόμη τεράστια επιτυχία για την ελληνική κολύμβηση.

Ο Βασίλης Σοφικίτης μετά το χάλκινο μετάλλιο που είχε κατακτήσεις και στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Νέων, ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου και στο Παγκόσμιο, βελτιώνοντας μάλιστα και το ατομικό του ρεκόρ.

Ο Έλληνας αθλητής ξεκίνησε πολύ καλά στην τρίτη θέση την κούρσα και σε όλη τη διάρκεια έπαιξε πρωταγωνιστικό ρόλο. Εκεί όμως που ανέβηκε και φάνηκε ότι είναι σε θέση να «χτυπήσει» μετάλλιο, ήταν στο ύπτιο και στα 300μ όπου «γύρισε» τρίτος.

Ο Σοφικίτης διατήρησε τη θέση του και η Ελλάδα πανηγύρισε το πρώτο της μετάλλιο στην διοργάνωση, καθώς τερμάτισε σε χρόνο 4:19.60 που είναι ο καλύτερος της καριέρας του (είχε 4:20.81 από τις 27/02/2022).

Νίκησε ο Ιάπωνας Ρίκου Γιαμαγκούτσι με 4:14.88 και δεύτερος ήταν ο Βραζιλιάνος Στέφαν Στέβερινκ με 4:17.68.

Ολυμπιακοί Αγώνες: «Άκυρο» σε Ρώσους και Λευκορώσους εθελοντές λόγω ασφάλειας
Ντιέγκο Μαραντόνα: Σκέψεις μεταφοράς των λειψάνων του στο Μπουένος Άιρες
Μεταγραφές, Αναντολού Εφές: Μόνιμος… κάτοικος Κωνσταντινούπολης ο Λάρκιν (video)
Παναθηναϊκός AKTOR: Παράνοια… μέχρι τέλους στον κόσμο της ομάδας