Πόλο «Πύθια Καπ»: Ισοπαλία 11-11 για Ελλάδα και Ουγγαρία - Απόψε η «μάχη» με τις ΗΠΑ
koe.org.gr

Ισόπαλη 11-11, έληξε η δεύτερη συνάντηση της Εθνική ομάδας πόλο Νεανίδων, στο Διεθνές τουρνουά Υδατοσφαίρισης νεανίδων «Πύθια Καπ», με αντίπαλο την Ουγγαρία.

Στο πρώτο της παιχνίδι, η «γαλανόλευκη» επικράτησε με 17-12 της Ολλανδίας, ενώ το Σάββατο 23/7 το πρωί αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ουγγαρία. Απόψε στις 8:30μ.μ. η Ελλάδα θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ, ενώ αύριο, Κυριακή στις 12 το μεσημέρι θα αγωνιστεί με την Αυστραλία.

Αμφότερες οι ομάδες ξεκίνησαν με πολύ καλές άμυνες στο Δημοτικό κολυμβητήριο της Ιτέας, με την εθνική μας να βρίσκεται μπροστά, 6-5, στο πρώτο ημίχρονο, με τρία γκολ της Χριστίνας Σιούτη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, τα κορίτσια της Ευτυχίας Καραγιάννη, βρήκαν περισσότερες λύσεις στην επίθεση και εκμεταλλεύτηκαν την παίκτρια παραπάνω, κλείνοντας το τρίο οκτάλεπτο με σκορ 10-7.

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτριες της Ουγγαρίας με ένα σερί 3-0 ισοφάρισαν, η Ελλάδα με σουτ της Λασκαρίδου πήρε εκ νέου προβάδισμα, πριν οι Μαγιάρες διαμορφώσουν το τελικό 11-11.

Η Φωτεινή Σιούτη σχολίασε στην ιστοσελίδα της ΚΟΕ:

«Περιμέναμε πως η Ουγγαρία θα ήταν δύσκολη αντίπαλος. Κάποια λάθη μας κόστισαν τη νίκη. Το τουρνουά είναι πολύ καλό και με έντονο ανταγωνισμό. Περιμένουμε το βραδινό παιχνίδι με τις ΗΠΑ ως ένα ματς-πρόβα τζενεράλε για το Παγκόσμιο στο Βελιγράδι».

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 3-2, 4-2, 1-4

ΕΛΛΑΔΑ (Ευτυχία Καραγιάννη): Καραγιάννη, Σάντα, Καλογεροπούλου, Σιούτη 3, Τσιμάρα Ευφρ., Χαλδαίου 1, Τορνάρου 4, Κουρέτα 1, Ανδρεάδη, Τριχά 1, Λασκαρίδου 1, Κάσσαρη, Κωνσταντοπούλου.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Μ.Μπενκζούρ): Τόρμαν, Όμπελι, Φέκετε 2, Χάιντου 5, Μάσκαϊ 1, Γιονκλ, Γιέντβεϊ 2, Βάρο 1, Ζέγκεντι, Κόκα, Ίρμες, Μπόνκα, Γκολοπέντζα.

Στο παιχνίδι που προηγήθηκε: Αυστραλία-Ολλανδία 11-12.