Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Όρεγκον 2022: Το «αντίο» της Άλισον Φέλιξ ήρθε με ένα ακόμη μετάλλιο στα 4Χ400μ
Twitter: @WorldAthletics

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο μπήκε ο επίλογος της τεράστιας καριέρας της Άλισον Φέλιξ, καθώς κατέκτησε το 19ο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα του Όρεγκον.

Η Αμερικανίδα θρύλος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο με την ομάδα των ΗΠΑ στη σκυταλοδρομία 4x400 μικτή τα ξημερώματα του Σαββάτου.

Η Άλισον Φέλιξ, η οποία αποθεώθηκε από τους συμπατριώτες της, είχε και τη κόρη της στις εξέδρες, ενώ έχει δηλώσει: «Αυτήν την χρονιά τρέχω για την κόρη μου».

Η 36χρονη δρομέας παρότι δεν κατάφερε να βάλει τους «τίτλους τέλους» με ένα ακόμη χρυσό, καθώς οι Ηνωμένες Πολιτείες πήραν την 3η θέση, ολοκλήρωσε ιδανικά μια πλούσια καριέρα.

Η ομάδα της Δομινικανής Δημοκρατίας των Λίντιο Άντρες Φέλις, Μαριλέιντι Παουλίνο, Αλεξάντερ Ογκάντο και Φιοραλντίσα Κοφίλ πανηγύρισε το χρυσό με χρόνο 3:09.82, μπροστά από την Ολλανδία που τερμάτισε δεύτερη και πήρε το ασημένιο μετάλλιο.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των τελικών της 1ης ημέρας, στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Ορεγκον: