ΕΠΕ: «Χρυσός» ο Αντώνης Τσαπατάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης (videos)
ΕΠΕ

Παγκόσμιος Πρωταθλητής στα 100μ. πρόσθιο SB4 αναδείχθηκε στην Πορτογαλία ο Αντώνης Τσαπατάκης, με νέο Πανελλήνιο ρεκόρ.  – Συγχαρητήρια του υπουργού προστασίας του Πολίτη, Τάκη Θεοδωρικάκου.

Ο «χάλκινος» Παραολυμπιονίκης του Τόκιο «έγραψε» ιστορία στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Πορτογαλίας, καθώς κατέκτησε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο, αλλά και το πρώτο χρυσό μετάλλιο της καριέρας του σε επίπεδο πρωταθλήματος κόσμου.

Συγκεκριμένα ο Αντώνης Τσαπατάκης, στον τελικό των 100μ. πρόσθιο SB4 σημείωσε χρόνο 1:36.27 και τερμάτισε στην πρώτη θέση. Ενώ η επίδοσή του αποτελεί και νέο Πανελλήνιο ρεκόρ. Το προηγούμενο ανήκε στον ίδιο με 1:36.33 από τις 18 Ιουλίου 2015 στην Αγγλία.

Ο Χανιώτης κολυμβητής, γύρισε δεύτερος στο πρώτο 50άρι (45.23), όμως στην τελική ευθεία δεν είχε πρόβλημα να περάσει τον Κολομβιανό Μόισες Φουέντες Γκαρσία (1:36.84) και να τερματίσει πρώτος (σ.σ. το 2019 ήταν 4ος στο αντίστοιχο αγώνισμα).

Τέλος από ελληνικής πλευράς, ο Γιάννης Κωστάκης ήταν 5ος στα 50μ. πρόσθιο SB (1:08.20), ενώ η Μαρία Τσάκωνα κατετάγη 8η στα 100μ. ύπτιο S6 (1:45.38). Εκτός τελικού στα 50μ. ελεύθερο S5, έμεινε ο Αλέξανδρος Λεργιός με χρόνο 37.40.

Τ. Θεοδωρικάκος για το χρυσό του Τσαπατάκη: «Αντώνη για ακόμη μια φορά μας έκανες υπερήφανους»

Τα συγχαρητήρια του στον αστυνομικό, αθλητή Αντώνη Τσαπατάκη, για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 100 μέτρα πρόσθιο, εξέφρασε ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη Τάκης Θεοδωρικάκος, με ανάρτησή του στα social media. Ο αστυνομικός συμμετείχε στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης που πραγματοποιήθηκε στη Μαδέιρα της Πορτογαλίας.

Ο υπουργός έγραψε για την επιτυχία του Τσαπατάκη:

«Ο αστυνομικός Αντώνης Τσαπατάκης τίμησε για ακόμη μια φορά την Ελλάδα και την Ελληνική Αστυνομία. Κατέκτησε χθες στην Πορτογαλία το χρυσό μετάλλιο στα 100 μ. πρόσθιο, κάνοντάς μας για ακόμα μια φορά υπερήφανους! Αντώνη, η επιμονή, η προσπάθεια και η προσήλωσή σου στο στόχο είναι συγκινητική. Θερμά Συγχαρητήρια!».

Δείτε παρακάτω τα βίντεο της κούρσας και της απονομής του χρυσού μεταλλίου.

NBA: Ήττα των Μπακς σε τρομερό ματς, 2-1 οι Πέισερς! – Ξανά εκτός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο
Λιγότερους διεθνείς αγώνες θέλει η Premier League
Ιστιοπλοΐα: Πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες για Κοκκαλάνη, Μαραμενίδη και αδέρφια Σπανάκη