Κολύμβηση - Παγκόσμιοι Σχολικοί Αγώνες: Έξι μετάλλια με το «καλημέρα» για την Ελλάδα

Εξαιρετικό ήταν το ξεκίνημα των Ελλήνων κολυμβητών και κολυμβητριών, που συμμετέχουν στους Παγκόσμιους Σχολικούς Αγώνες, καθώς στην Πρεμιέρα της διοργάνωσης κατέκτησαν έξι ασημένια μετάλλια!

Στην πόλη Καέν της Γαλλίας διεξάγονται οι Παγκόσμιοι Σχολικοί Αγώνες με τους αθλητές της «γαλανόλευκης» να βρίσκονται στο επίκεντρο με το «καλημέρα». Συγκεκριμένα, στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ανέβηκαν, η Άρτεμις Βασιλάκη στα 400μ. ελεύθερο με χρόνο 4:19.09, ο Κώστας Ζαχαριάδης στα 400μ. ελεύθερο με 3:58.14, ο Δημήτρης Τσαλιαγκός στα 200μ. πρόσθιο με 2:17.24 και ο Μάριος-Παναγιώτης Χρυσομάλλης στα 100μ. ελεύθερο με 51.40.

Τη δεύτερη θέση κατέλαβαν επίσης οι δύο εθνικές ομάδες στα 4Χ100μ. ελεύθερο. Στα αγόρια, οι Γιώργος Φύκατας, Ορέστης Τσακτσίρας, Κώστας Ζαχαριάδης και Μάριος-Παναγιώτης Χρυσομάλλης τερμάτισαν σε 3:27.23 και στα κορίτσια οι Καλλιόπη Ζαΐμη, Όλγα-Δήμητρα Στούρα, Δανάη Γκογκόση και Άννα-Αυγούστα Βλάχου σημείωσαν επίδοση 3:52.38.

Παράλληλα, ελληνική παρουσία υπήρξε σε όλους ανεξαιρέτως του τελικούς της 1ης ημέρας. Στα 50μ. ύπτιο η Ναταλία Στρογγύλη και ο Κωνσταντίνος Μητσιάνης ήταν τέταρτοι με 30.39 και 26.59 αντίστοιχα. Τέταρτη ήταν επίσης η Αγάπη Χάρα στα 200μ. πρόσθιο (2:34.99), η Άννα-Αυγούστα Βλάχου στα 50μ. πεταλούδα (27.92) και ο Χρήστος Πασχάλης επίσης στα 50μ. πεταλούδα (25.43). Τέλος, η Δανάη Γκογκόση τερμάτισε πέμπτη στα 100μ. ελεύθερο με 58.03.

NBA: Με επική ανατροπή στους τελικούς της Δύσης οι Τίμπεργουλβς - «Έσπασαν» τη Νέα Υόρκη οι Πέισερς
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (20/05) - «Το πιο μάγκικο» ο ΠΑΟΚ
Super League: Το «μονοπάτι» του πρωταθλητή ΠΑΟΚ στο νέο Champions League
Έκσταση στην Τούμπα για τον πρωταθλητή Ελλάδας ΠΑΟΚ - Η φιέστα τίτλου και η απονομή (vids)