Handball Premier: Νίκησε τον ΠΑΟΚ και πήρε προβάδισμα για το πλεονέκτημα έδρας η ΑΕΚ (video)

Η ΑΕΚ νίκησε –ξανά μέσα σε σύντομο χρονικό διάστημα- τον ΠΑΟΚ με 27-21 στο «Σπίτι του Χάντμπολ» στη Μίκρα στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Handball Premier.

Οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και με αυτή τη νίκη έκαναν σημαντικό «βήμα» για το πλεονέκτημα έδρας ενόψει των τελικών του πρωταθλήματος.

Οι παίκτες του Δημήτρη Δημητρούλια με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, άφησαν πολύ πίσω τον ΠΑΟΚ που δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις για να ανατρέψει την κατάσταση.

O «Δικέφαλος του Βορρά» προηγήθηκε με 2-0, ωστόσο η «Ένωση» έφερε στα ίσα τα παιχνίδι βγάζοντας εξαιρετικές άμυνες (4-4), ενώ με τον Πλάθα πέρασε μπροστά (4-5). Ο Μυλωνάς αύξησε στα 2 γκολ τη διαφορά (7-9), με τον Μέντουριτς να ισοφαρίζει σε 9-9. Ο Λέμος και ο Νικολαΐδης έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ (10-12), με τον ΠΑΟΚ να μειώνει στο γκολ (12-13). Όμως η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της και μπήκε στα αποδυτήρια ούσα μπροστά στο σκορ με 14-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα και προηγήθηκε (15-14), αλλά ο Ουγκάλντε ισοφάρισε σε 15-15 για την ΑΕΚ, η οποία πέρασε και μπροστά (15-17). Ο Πλάθα πήγε στα τρία γκολ τη διαφορά (15-18). Με Αραμπατζή και Λέμος η ΑΕΚ έκανε το 20-17, με την «Ένωση» να αυξάνει, διά χειρός Ουγκάλντε, τη διαφορά απέναντι στον ΠΑΟΚ (20-25). Τελικά η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 27-21.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 21-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-5, 7-9, 10-11, 12-13, 13-14 (ημιχρ.), 15-16, 15-18, 18-20, 19-22, 20-25, 21-27.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής για τα πλέι οφ στην Α1 χάντμπολ των ανδρών έχουν ως εξής:

Aερωπός Έδεσσας-Ολυμπιακός/Όμιλος Ξυνή  17-25

Δράμα 1986-Ιωνικός Ν.Φ.                 26-28

ΑΕΣΧ Πυλαίας-Διομήδης Άργους            29-25

ΠΑΟΚ-ΑΕΚ                                21-27