Χειμερινοί Ολυμπιακοί Αγώνες:«Χρυσή» η Σουηδία, νίκησε τη Μ. Βρετανία, χάλκινο για τον Καναδά (vids)

Η Σουηδία κατέκτησε σήμερα, Σάββατο 19/2 το χρυσό μετάλλιο στο Κέρλινγκ ανδρών στους Χειμερινούς Ολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τη Μεγάλη Βρετανία, ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Καναδάς.

Οι Σουηδοί σε έναν εκπληκτικό αγώνα κέρδισαν με 5-4 τους Βρετανούς στο National Aquatics Centre.

Έτσι μετά από πέντε παγκόσμιους τίτλους, επτά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα και την τέταρτη, τρίτη και δεύτερη θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2010, 2014 και 2018 αντίστοιχα, οι Σκανδιναβοί ανέβηκαν τελικά στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Η Μ. Βρετανία θα πάρει το ασημένιο μετάλλιο. Ενώ ο Καναδάς, που κέρδισε (8-5) χθες τις ΗΠΑ, το χάλκινο.

Δείτε τα Highlights του αγώνα, καθώς και την απονομή στα βίντεο που ακολουθούν

Super League: Η πιο μεγάλη μάχη για τον τίτλο – Τι θέλουν ΑΕΚ, ΠΑΟΚ, Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός
Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (04/05) - Με πλούσια δράση στην Ευρώπη
Τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών εφημερίδων της ημέρας (04/05) - «Δέος» για τον Ολυμπιακό
Άννα Κορακάκη: Εκτός τελικού στο αεροβόλο πιστόλι στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Σκοποβολής