Νίκη των «στίγκερ» 12-11

Κοινή προετοιμασία πραγματοποιούν στην Όστια οι εθνικές ομάδες πόλο των γυναικών. Στον επίσημο φιλικό αγώνα που έδωσαν οι δύο ομάδες και μπροστά σε 300 θεατές, οι «στίγκερ» της Αυστραλίας επικράτησαν δύσκολα με 12-11.

Η Ιταλία άρχισε πολύ καλύτερα τον αγώνα και αιφνιδίασε τις Αυστραλές. Στη 2η περίοδο, η Αυστραλία ήταν εντυπωσιακή. Με ένα σερί 6-0, με τις Ιταλίδες να αντιδρούν και να σκοράρουν 10" πριν το τέλος του ημιχρόνου. Στο 2ο ημίχρονο ο δύο ομάδες έπαιρναν πότε η μια και πότε η άλλη το προβάδισμα.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 6-1, 2-3, 3-3
Τα γκολ της Ιταλίας (3/10 στο παραπάνω, 3/3 πέναλτι) σημείωσαν οι: Μπιανκόνι 4, Κότι 2, Εμολο 1, Φρασινέτι 2, Καζανόβα 1, Λάπι 1
Τα γκολ της Αυστραλίας (3/6 παραπάνω,1/1 πέναλτι) σημείωσαν οι: Νοξ 3, Ζαγκάμε 2, Ριπον 2, Γκίνθερ 2, Μόραν 1, Μπίτσγουορθ 1,  Γουέμπστερ 1.

Ο προπονητής της Αυστραλίας Γκρεγκ Μακ Φάντεν μετά το τέλος του αγώνα δήλωσε: «Η προετοιμασία που κάνουμε εδώ και μία εβδομάδα περίπου στην Όστια είναι πραγματικά πολύ καλή. Είμαστε έτοιμοι να πάμε στο World League στην Κίνα και να παίξουμε 24 οκτάλεπτα όπως ακριβώς το δεύτερo στον αγώνα με την Ιταλία».